55
114271

DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerat med björk, amarant och lönn. Beslag av förgylld mässing. Rektangulär skiva. I vardera kortsarg låda. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben. Skivan med inläggningar av fjäderpenna, bläckhorn, brev och bok. Längd 64, bredd 40,5, höjd 73,5 cm. Nyckel finns.

Tilläggslista

Föremålet är inte belagt med exportförbud som tidigare meddelats/The lot has no export restriction as previously stated.

Proveniens

Ericsbergs slott, Södermanland.

Bläckpåskrift under låda: Från Ericsbergs slott, Södermanland. 1896 medföljde Grevinnan Mina Bonde f. Lewenhaupt till Gustafsvik. 1899 i arv till dottern Sophie Lewenhaupt. 1908 till dottern Cecilia af Klercker. 1950 av Cecilia (gudmor till Marianne Bäckström) och Göran af Klercker givet till Ingrid och Kåre Bäckström.

Svenska Slott och Herresäten, ny samling, Stockholm 1934, Cathrineborg, Södermanland (genom Cecilia af Klercker till Cathrineborg), katalognumret avbildat sid. 7 framför Hertigens av Småland byrå av Georg Haupt som såldes på Bukowskis våren 2008, auktion 548, katalognummer 1062.