47
1158073

BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk, 1700-talets slut.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Fanerad med jakaranda och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av bladverk och medaljong med vasakärve. Signerad NK (på mittenlådans kant). Längd 120, bredd 55,5, höjd 87 cm. Nyckel finns.

Renoverad, kompletterad. Senare skiva. Fanerlagningar. Fanerbortfall.

Tilläggslista

Senare skiva/later marble top.