Important Spring Sale 617

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1KARMSTOL, rokoko, 1700-talets mitt.36 000 SEK
2KARMSTOL, i Olof Höglanders art (mästare i Stockholm 1750-65), rokoko, 1700-talets mitt. En senare kopia medföljer.30 000 SEK
3KARMSTOLAR, två snarlika, av Charles Francois Normand (mästare i Paris 1747), Louis XV, 1700-talets mitt.19 000 SEK
4KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft.22 000 SEK
5KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), gustavianska.40 000 SEK
6KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88), gustavianska, 1780-tal.21 000 SEK
7KARMSTOLAR, två snarlika, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-88), gustavianska, 1780-tal.18 000 SEK
8KARMSTOLAR, ett par, av Jakob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska, 1780-tal.28 000 SEK
9KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg (mästare i Stockholm 1775-1812), gustavianska.26 000 SEK
10KARMSTOLAR, två stycken mycket snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.16 000 SEK
11KARMSTOLAR, två stycken snarlika, en av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792), gustavianska.Återrop
12KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.38 000 SEK
13KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.40 000 SEK
14KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, cirka år 1800.44 000 SEK
15KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.Återrop
16KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.36 000 SEK
17KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820), omkring år 1800.20 000 SEK
19STOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1814), gustavianska.16 000 SEK
20Stolar, ett par, tillskrivna Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788), gustavianska.Återrop
21STOLAR, fyra stycken, gustavianska, 1700-talets slut.14 000 SEK
22STOLAR, fyra stycken, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.16 000 SEK
23STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777), sengustavianska.8 000 SEK
24STOLAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.Återrop
25STOLAR, tio stycken snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.60 000 SEK
26STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.47 000 SEK
27BARNSTOL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.Återrop
28TABURETTER, ett par, tillskrivna Burchard Precht, karolinsk barock, omkring år 1700.80 000 SEK
29TABURETTER, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.9 000 SEK
30TABURETTER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.7 000 SEK
31BANKETTER, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.9 000 SEK
32SOFFA, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft.72 000 SEK
33SOFFA CONFIDANTE, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.42 000 SEK
34SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.12 000 SEK
35SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
36Soffa, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
37KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.30 000 SEK
38KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.Återrop
39KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.65 000 SEK
40KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.Återrop
41KONSOLBORD, sk Console desserte, Bernard Molitors art (1755–1833), Frankrike, empire, 1800-talets början.50 000 SEK
42BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.46 000 SEK
43BYRÅ, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), rokoko.40 000 SEK
44GOTTLIEB IWERSSON, kunglig slottssnickare (mästare i Stockholm 1778-1813), byrå, ej signerad, gustaviansk, 1780-tal.460 000 SEK
45BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk, 1700-talets slut.95 000 SEK
46BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, gustaviansk.250 000 SEK
47BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk, 1700-talets slut.48 000 SEK
48BYRÅ, tillskriven Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787), gustaviansk, 1770/80-tal.Återrop
49BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad, gustaviansk.40 000 SEK
50BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk.60 000 SEK
51BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), gustaviansk.100 000 SEK
52HÖRNSKÅP, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.310 000 SEK
53SKRIVBYRÅ, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.24 000 SEK
54BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt.230 000 SEK
55DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt.100 000 SEK
56SPELBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.26 000 SEK
57TEBORD, med fajansbricka, Marieberg, daterat 1774, Henrik Stens period, rokoko.160 000 SEK
58BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.22 000 SEK
59BORD, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), rokoko.Återrop
60BORD, svensk rokoko, 1700-talets tredje kvartal.Återrop
61PIETRE DURE SKIVA, Italien, omkring år 1900, troligen Rom eller Neapel. Underrede i Louis XIV-stil.Återrop
62BORD, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.17 000 SEK
63SKRIVBORD MED UPPSATS, svensk rokoko, 1700-talets mitt, hurts signerad av Widbom 1759, Drottningholm.26 000 SEK
64SKRIVBORD, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.20 000 SEK
65SEKRETÄR, Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1752-73), rokoko, 1700-talets mitt.25 000 SEK
66SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.28 000 SEK
67SEKRETÄR, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), sengustaviansk.44 000 SEK
68SEKRETÄR, stockholmsarbete, 1700-talets slut, sengustaviansk.24 000 SEK
69SKÅP/GARDEROB, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.38 000 SEK
70SKÅP, Hagaskolan, Lockne socken, Jämtland, daterat 1804.130 000 SEK
71Wooton Desk, USA, 1800-talets slut.Återrop
72SYBÅGE, Frankrike, 1800-talets början, empire.7 500 SEK
73TVÄTTSTÄLL, empire, 1800-talets början.17 000 SEK
74KOLONN, gustaviansk, 1700-talets slut.50 000 SEK
75GUERIDONER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.75 000 SEK
76Erik Gustaf Göthe, ERIK GUSTAF GÖTHE, föreställande Karl XIV Johan (Sveriges kung 1818-44).16 000 SEK
77KUNGLIG SPEGEL, av Burchard Precht, levererad 1706 till Ulrika Eleonora d y och Hedvig Sofias audiensrum i Kungshuset.140 000 SEK
78SPEGEL, i Carl Hårlemans art, rokoko, omkring år 1760.25 000 SEK
79SPEGEL, Nordtyskland, 1700-talets första hälft, senbarock.20 000 SEK
80SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft.11 000 SEK
81SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko, 1770-tal.75 000 SEK
82SPEGEL, av Joseph Schürer, spegelmakare i Stockholm 1760-1785), gustaviansk.24 000 SEK
83SPEGEL, av Johan Åkerblad 1778 (mästare i Stockholm 1758-1799), gustaviansk.20 000 SEK
84SPEGEL, av Nils Sundström 1774, spegelmakare i Stockholm 1754-1781, gustaviansk.Återrop
85SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.20 000 SEK
86SPEGEL OCH KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.36 000 SEK
87SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, daterad 1798.5 500 SEK
88ÖVERSTYCKE, Frankrike, 1600-talets slut, barock.40 000 SEK
89SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft.60 000 SEK
90SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.11 000 SEK
91SPEGELLAMPETT, för två ljus, gustavianskt stockhomsarbete, 1700-talets slut.130 000 SEK
92SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, sent 1700-tal.42 000 SEK
93SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1800-talets första hälft, Karl Johan.16 000 SEK
94LÄKTARLAMPETTER, för ett ljus, ett par, från Gustav III:s opera (1782-1892), utförda på 1800-talet.28 000 SEK
95APPLIQUER, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.28 000 SEK
96APPLIQUER, för tre ljus, ett par, senempire, 1820-tal.16 000 SEK
97APPLIQUER, för två ljus, ett par, barockstil, Frankrike, 1800-talets mitt.60 000 SEK
98LJUSKRONA, för 18 ljus, empire, 1830-tal.220 000 SEK
99LYKTA, för fyra ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.90 000 SEK
100LYKTOR, ett par, omkring år 1900, från Sagerska huset, Hamngatan 14, Stockholm.40 000 SEK
101BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal, äldre delar.28 000 SEK