Nr. | Föremål | Klubbat pris |
202 | Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1752. | 1 500 SEK |
203 | Gustaf Henning, bägare, silver, Stockholm 1752. | 10 000 SEK |
204 | Petter Julin, bägare, silver, Köping 1754. | 2 000 SEK |
205 | Sven Örn, bägare, silver, Stockholm 1757. | 15 000 SEK |
206 | Axel Johan Limnell, bröllopsbägare, silver, Växjö 1757. | 14 000 SEK |
207 | Henrik Wittkopf d y, bägare, silver, Stockholm 1761. | Återrop |
208 | Jacob Lampa, bägare, silver, Stockholm 1775. Rokoko. | 8 000 SEK |
209 | Johan Berg, bägare, silver, Stockholm 1775. | 8 000 SEK |
210 | Peter Gadd, bägare, silver, Kristianstad 1776. | 7 000 SEK |
211 | Sked med kronknopp, silver, troligen Sverige, omkring 1600, ostämplad. | 6 000 SEK |
212 | Jöran Hieronymi Bernegau, sked med dubbel kerubknopp, förgyllt silver, Norrköping, (verksam -1648-1679). | 13 000 SEK |
213 | Sked med dubbel kerubknopp, silver, okänt bomärke, sannolikt Halland omkring 1600. | 6 000 SEK |
214 | Friedrich Rossow, sked med kotteknopp, silver, Stockholm (verksam 1654-1675(1686)). | 28 000 SEK |
215 | Sked, förgylld, ostämplad, Skandinavien tidigt 1600-tal. | Återrop |
216 | Gottfried Ihme, sked med dubbel kerubknopp, förgylld, Breslau (verksam 1691-1737). | Återrop |
217 | SKED, förgyllt silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-tal. Barock. | Återrop |
218 | Carl Gideon Renander, matbestick 36 st, silver, Stockholm 1792. Rokoko. | 38 000 SEK |
219 | Pehr Zethelius, begravningssked, förgyllt silver, Stockholm 1804. | 6 000 SEK |
220 | Erik Bratt, begravningssked, förgyllt silver, Uddevalla 1805. | 2 600 SEK |
221 | Pehr Zethelius och Gustaf Folcker, dessertbestick, 24 delar snarlika, (12+12), förgyllt silver, Stockholm 1806 och 1826. | 15 000 SEK |
222 | Pehr Zethelius, dosor, ett par, samt Johan Fredrik Björnstedt, dosor, ett par, silver, Stockholm 1801 och 1823. | 7 000 SEK |
223 | Petter Fredrik Sundberg, luktdosa, silver, Karlskrona 1832. | 2 000 SEK |
224 | Eric Söderholm, sannolikt, dosa, silver, Härnösand 1853. | Återrop |
225 | Olof Abel Fernqvist, dosa, silver, Sundsvall 1856. | Återrop |
226 | Penfodral / Divit , silver, mästarstämpel Làtif, Osmanska riket, före 1909. | 6 500 SEK |
227 | Sex Osmanska zarfs med ryska porslinskoppar, c:a 1910. | 10 000 SEK |
228 | Bordsspegel/Toilettespegel, silver, Frankrike 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 15 000 SEK |
229 | Tedosor, ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1700-talets andra hälft. | 13 000 SEK |
230 | Carl Johann Tegelsten, champagnekylare, ett par, silver, S:t Petersburg 1842. Nyrokoko. | 75 000 SEK |
231 | Jean-Baptiste Vaillant, kanna/pokal, silver, S:t Petersburg 1858. | Återrop |
232 | Wasilij Semenow, möjligen, kåsa, förgyllt silver och niello, Moskva 1872. | 13 000 SEK |
233 | Ikon, Kristus Pantokrator, silver och cloisonnéemalj, Sergei Zharov möjligen, Moskva 1800-talets slut. | 80 000 SEK |
234 | Sasikow, troligen, skedar, 6 st, förgyllt silver och emalj, Moskva 1899-1908. | 22 000 SEK |
235 | Fabergé, saltkar,verkmästare Erik Kollin, silver, purpurit och rubin, S:t Petersburg före 1896, ristat inventarienummer. | 85 000 SEK |
237 | Fabergé, dosa, verkmästare Henrik Wigström, guld och emalj, S:t Petersburg 1899-1908. Ristat inventarienummer. | 125 000 SEK |
237A | Fabergé, jubileumsjetong, verkmästare Alfred Thielemann, guld, S:t Petersburg 1908-1917. | 18 000 SEK |
238 | Jean-Charles Dubos, dosa, guld 18k, Paris 1758, kontrollör Eloy Brichard. | 40 000 SEK |
239 | Hans Henrik Wihlborg, nålhus, guld en trois couleurs, Stockholm 1788. | 13 000 SEK |
240 | Dosa, guld en deux couleurs, Paris 1791. | 19 000 SEK |
241 | Luktdosa, fodral med tandpetare/öronslev samt knapp, guld 18k, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
242 | Guidon, Gide & Blondet, dosa, guld och emalj, Genève 1801-1804. | 150 000 SEK |
244 | DOSA, guld och agat, Franska importstämplar efter 1893. Louis XV-stil. | 48 000 SEK |
245 | FICKUR, guld 18k, med porträtt av Oscar II, frånsidan med gamla riksvapnet, omkring år 1900. | Återrop |
246 | TÄCKE, rölakan, ca 190,5-193 x 115-116 cm, Skåne 1800-talets förra hälft, broderad signatur KPD 1822. | 17 000 SEK |
247 | ÅKDYNA (agedyna), "Tre rosetter", rölakan, ca 47,5 x 120 cm, signerad och daterad HMD 1815, sydvästra Skåne. | 35 000 SEK |
248 | KUDDE (jynne), rölakan, ca 54,5 x 57 cm (med montering 62 x 64 cm), signerad och daterad KTD 1802. Skåne, | 16 000 SEK |
249 | ÅKDYNA, (agedyna), flamskväv, ca 50 x 85,5 cm, Skåne omkring 1770-1800, signerad EPD. | 15 000 SEK |
250 | ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 43,5 x 100 cm (med montering 51 x 107,5 cm), sydvästra Skåne, omkring 1790-1825. | Återrop |
251 | ÅKDYNA (agedyna), trensaflossa, ca 46,5 x 101 cm (med montering 51 x 103,5 cm), troligen Bara härad, Skåne. | Återrop |
252 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 191,5 x 220,5 cm, Flandern 1500-tal. | 36 000 SEK |
253 | VÄVD TAPET, "Lejonjakt", gobelängteknik, Flandern 1600-talets mitt, möjligen Oudenarde, ca 262 x 249 cm. | Återrop |
254 | VÄVD TAPET-FRAGMENT, gobelängteknik, ca 256,5 x 115 cm, Flandern/Frankrike 1600-tal. | 32 000 SEK |
255 | VÄVD TAPET, gobelängteknik. Flamländsk "Kermess". 345,5 x 332,5 cm. Flandern, sannolikt Bryssel, omkring 1700. | Återrop |
256 | GLASMÅLNING, Iran, 1900-tal, motivstorlek ca 79 x 54 cm. | 16 000 SEK |
257 | KOPTISKA TEXTILIER, 2 st. gobelängteknik och "fliegende Nadel", ca 20 x 21 respektive 15,5 x 14,5 cm, Egypten. | Återrop |
259 | MATTA, antik Anatolisk bönematta, Konya området (Konya-Ladik), 1800-talets sista fjärdedel, ca 118,5 x 114,5 cm. | 22 000 SEK |
260 | GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 534 x 114 cm (samt kortsidorna med 2,5 och 1,5 cm slätväv). | 8 000 SEK |
261 | GALLERIMATTA, antik/semiantik Hamadan, en av ett par, ca 517,5 x 112,5 cm (samt kortsidorna med 2 cm slätväv. | 7 000 SEK |
262 | MATTA, antik Heris, ca 360,5 x 282,5 cm. | 50 000 SEK |
263 | MATTA, Old Isfahan, ca 416 x 305 cm (samt kortsidorna med 5,5 respektive 7 cm slätväv). | 90 000 SEK |
264 | MATTA, Old Isfahan, ca 240 x 149,5 cm (samt kortsidorna med 2,5 respektive 5,5 cm slätväv). | 20 000 SEK |
265 | MATTA, antik Karabagh kelly, omkring 1870-1890, ca 330 x 157 cm (samt en kortsida med 1-3 cm slätväv). | Återrop |
266 | GALLERIMATTA, antik Kazak Borchalou, ca 357 x 114,5 cm. | Återrop |
267 | MATTA, semiantik silke Keshan, ca 205 x 131,5 cm. | 36 000 SEK |
268 | MATTA, semiantik/antik Keshan figural, "Motachem", ca 217 x 135 cm (samt en kortsida med 2,5 cm slätväv). | 50 000 SEK |
269 | MATTA, antik/semiantik Keshan Motachem, ca 213 x 141,5 cm. | 24 000 SEK |
270 | MATTA, semiantik Keshan, ca 443,5 x 314,5 cm. | 14 000 SEK |
271 | MATTFRAGMENT, antik Kirman Vas-matta, 1700-talets början, ca 193,5 x 103,5 cm. | 26 000 SEK |
272 | MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 417,5 x 326 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv). | Återrop |
273 | MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 391 x 322 cm. | Återrop |
274 | MATTA, antik Ziegler Mahal, ca 419,5 x 323,5 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv). | 60 000 SEK |
275 | MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 228,5 x 150,5 cm. | 15 000 SEK |
276 | MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 446,5 x 309 cm (samt kortsidorna med 1 respektive 2,5 cm slätväv). | 90 000 SEK |
277 | MATTA, Old Nain Tuteshk, ca 211-217 x 140-143,5 cm. | 22 000 SEK |
278 | ANTIKT NURATA SUZANIBRODERI , ca 204 x 167,5 cm. | 14 000 SEK |
279 | BRODERI, semiantikt Rascht, Persien (Iran), ca 312,5 x 311 cm. | 44 000 SEK |
280 | KELIM, två delar, antik Reyhanlı, sydöstra Anatolien, ca 290,5 x 79,5 cm respektive ca 289 x 76 cm. | 11 000 SEK |
281 | MATTA, antik Shirvan sannolikt, ca 177 x 138,5 cm. | 10 000 SEK |
282 | MATTA, semiantik Teheran sannolikt, figural part silk, ca 347,5-345,5 x 242 cm. | 42 000 SEK |
283 | MATTA, antik/semiantik Tibet, omkring 1900-25, ca 133 x 70,5 cm. | 5 500 SEK |
284 | MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm. | 11 000 SEK |
285 | MATTA, semiantik Täbris, ca 424 x 307,5 cm. | 32 000 SEK |
286 | MATTA, semiantik Täbris, ca 178,5 x 137 cm. | 13 500 SEK |
287 | MATTA, SEMIANTIK VERAMIN, ca 318 x 210,5-212 cm. | Återrop |
288 | MATTA, antik Zeichur, ca 269 x 184 cm. | Återrop |
289 | MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERIER, 1 par, "Element", inplock på linnebotten, ca 226,5 x 71 cm vardera. | Återrop |
290 | Barbro Nilsson, MATTA, "Gyllenrutan", reliefflossa, ca 310 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN. | 135 000 SEK |
291 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 297 x 208,5 cm, signerad AB MMF. | 38 000 SEK |
292 | Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå heden", rölakan, ca 250,5 x 170,5 cm, signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
293 | Barbro Nilsson, MATTA, "Randig med tvist, brun och grön", rölakan, ca 195,5 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN. | 12 000 SEK |
294 | Marianne Richter, MATTA, "Gula havet", rölakan, ca 298 x 204 cm, signerad AB MMF MR. | 120 000 SEK |
295 | Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, blå", rölakan, ca 364,5 x 255,5 cm, signerad AB MMF BN. | 170 000 SEK |
296 | GLAS, fyra stycken. Hessisk modell, 1700-tal. | Återrop |
297 | GLAS, tre stycken, snarlika. Holland, 1700-tal. | 4 000 SEK |
298 | VINGLAS, 3 stycken, glas. Sverige, 1700-tal. | 9 500 SEK |
299 | FLASKA/PLUNTA, glas, 1700-tal. | 8 000 SEK |
300 | GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 17 000 SEK |
301 | TALLRIKAR, nio stycken, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 15 000 SEK |
302 | TALLRIKAR, sex stycken, olika, fajans. Marieberg och Rörstrand, 1700-tal. | 9 000 SEK |
303 | FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 4 000 SEK |