Urnformade, på indragen profilerad fot, parställda bladornerade hänklar. Numrerade med No 1 och No 2. Höjd 28,5 cm, total vikt c:a 6 335 gram.
Carl Johan Tegelsten (1798-1852) - En av de ledande ryska guldsmederna under 1800-talet, med finskt ursprung. Tegelsten blev känd för att tillverka serviser och bordsuppsattser i Nyrokoko. Flera av beställningarna kom från familjen Romanov.