Nr. | Föremål | |
203 | Kaisa Melanton, MATTA, "Skärgårdsmattan", tät rya, ca 266,5 x 185,5 cm, signerad AB MMF KM. | 26 000 SEK |
204 | Barbro Nilsson, MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 227 x 151 cm, signerad AB MMF BN. | 15 000 SEK |
205 | Ann-Mari Lindbom, gift Forsberg, MATTA, "Ann-Maris röda", rya, ca 111 x 92 cm, signerad AB MMF AMF. | 7 000 SEK |
206 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Korsstjärnan", rips och tuskaft på skyttlad botten, ca 212,5 x 155 cm, signerad BN. | 30 000 SEK |
207 | Sven X:et Erixson, VÄVD TAPET, gobelängteknik, efter kartong av Sven X:et Erixson, översatt till väv av Barbro Nilsson, ca 143 x 407 cm. | Återrop |
208 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Solen", gobelängvariant, ca 242 x 110 cm, signerad AB MMF BN. | |
209 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Åar - Sakta rinnande vatten", gobelängvariant, ca 243 x 108 cm, signerad AB MMF BN. | |
210 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Forsar - Forsande vatten", gobelängvariant, ca 247,5 x 110 cm, signerad AB MMF BN. | |
211 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Ångan - Ångkraften", gobelängvariant, ca 240,5 x 112 cm, signerad AB MMF BN. | |
212 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Atomkraft - Atomkraften", gobelängvariant, ca 246,5 x 108,5 cm, signerad AB MMF BN. | |
213 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Linjenät - Elektriska linjenätet", gobelängvariant, ca 244,5 x 109,5 cm, signerad AB MMF BN. | |
213A | Barbro Nilsson, VÄVDA TAPETER, 6 st., gobelängvariant, signerade AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). (6). | 420 000 SEK |
214 | Barbro Nilsson, VÄVD TAPET, "Guldhästen", gobelängvariant, ca 242,5 x 228 cm, signerad AB MMF BN. | 310 000 SEK |
215 | Barbro Sprinchorn, VÄVNAD, "Tema i grå skala", gobelängvariant, ca 78 x 68,5 cm, signerad S. | Återrop |
216 | Anna Casparsson, BRODERI PÅ SIDEN, ca 91 x 87,5 cm (plus fransar), komponerat och tillverkat av Anna Casparsson. | 5 500 SEK |
217 | Anna Casparsson, BRODERAD VÄSKA, höjd ca 14 cm, bredd ca 26,5 cm, komponerad och broderad av Anna Casparsson. | 8 000 SEK |
218 | INGRID HELLMAN-KNAFVE , MATTA, "Haga", reliefflossa, ca 215 x 125,5 cm, signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve), Sverige 1950-60-tal. | Återrop |
219 | Sigvard Bernadotte, MATTA, reliefflossa, ca 184 x 121 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte). | 15 000 SEK |
220 | Ebba Swedenborg, MATTA, ”Björnar”, reliefflossa, ca 219 x 115 cm, komponerad av Ebba Swedenborg, Södra Kalmar Läns Hemslöjd. | Återrop |
221 | Elsa Gullberg, MATTA, "Fjärden", rölakan, ca 274,5 x 211 cm, komponerad av Elsa Gullberg omkring 1950. | Återrop |
222 | Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 212 x 202 cm, signerad MLH ID (Malmöhus Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). | Återrop |
223 | Ingrid Dessau, MATTA, rölakan, ca 269 x 175 cm, signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). | Återrop |
224 | EDNA MARTIN, MATTA, rölakan, ca 240 x 161,5 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd). | Återrop |
225 | Agda Österberg, GALLERIMATTA, avkortad, rölakan, ca 463 x 89,5 cm, vävd signatur AÖ. | 11 000 SEK |
226 | Kerstin Mauritzson, MATTA, rölakan, ca 263,5 x 203,5 cm, signerad KM MO (komponerad av Kerstin Mauritzson, vävd av Marta Olin). | Återrop |
227 | Kerstin Persson, MATTA, rölakan, ca 277 x 184 cm, invävt KP, broderat AÖ. | 8 500 SEK |
228 | Josef Frank, MATTA, "Waves", tuftad, ca 258 x 190,5 cm, designad av Josef Frank 1929 för "Haus und Garten". | 32 000 SEK |
229 | Lars Gynning, VÄVD TAPET, slätväv, ca 123,5 x 84 cm, signerad MTP fino GYNNING. | 11 000 SEK |
230 | Katarina Röjgård, VÄVD TAPET, "Min andra moster", gobelängteknik, Röjgård ca 199 x 146 cm, signerad K RöjGÅRD 1995-96. | Återrop |
231 | Elias Svedberg, fåtölj, för Nordiska Kompaniet, 1938. | 50 000 SEK |
232 | Ulla Fogelklou-Skogh, spegel, 1930-40-tal. | 44 000 SEK |
233 | Ulla Fogelklou-Skogh, bord, Swedish Modern, 1930-40-tal. | 28 000 SEK |
234 | Böhlmarks Lampvarufabrik, taklampor, ett par, Swedish Modern, omkring 1938. | 30 000 SEK |
235 | Bruno Mathsson, barskåp, vägghängt, Firma Karl Mathsson Värnamo 1938. | 36 000 SEK |
236 | Bruno Mathsson, sideboard, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1938. | 50 000 SEK |
237 | Otto Schulz, fåtöljer, 1 par, Boet 1940-tal. | 85 000 SEK |
238 | Otto Schulz, skåp, Boet 1930-40-tal, Swedish Modern. | 85 000 SEK |
239 | Otto Schulz, tillskriven, fåtölj, sannolikt Boet, Göteborg. | 10 000 SEK |
240 | Greta Magnusson Grossman, soffa, The Studio, tillskriven, Stockholm 1930-40-tal. | 75 000 SEK |
241 | Carl Malmsten, fåtöljer, ett par "Redet" samt fotpall, Sverige 1930-40-tal. | 50 000 SEK |
242 | Harald Elof Notini, taklampor, tre stycken, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal. | 20 000 SEK |
243 | Harald Elof Notini, taklampa, Böhlmarks, Stockholm 1940-tal, modell 11555. | 48 000 SEK |
244 | Stig Blomberg, "Fritidsflickan", Ystad-Brons. | 18 000 SEK |
245 | Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar. | Återrop |
246 | Gustav Axel Berg, fåtölj, AB G.A. Bergs, Swedish Modern 1940-tal. | 30 000 SEK |
247 | Erik Bertil Karlén, soffa, Firma Rumsinteriör, Stockholm 1940-tal. | 42 000 SEK |
248 | Harald Elof Notini, taklampa, modell 11405, Böhlmarks 1930-40's. | 11 000 SEK |
249 | Harald Elof Notini, golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1940-tal. | 22 000 SEK |
250 | AB Elsa Gullberg, fåtölj, Swedish Modern, 1930-40-tal. | 28 000 SEK |
251 | Estrid Ericson, ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951. | 14 000 SEK |
252 | Estrid Ericson, ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1956. | 14 000 SEK |
253 | Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus & Estrid Ericson, skrin och fat samt burk, Stockholm 1927, 1930 och 1959. | 24 000 SEK |
254 | Josef Frank, skåp "Flora", Firma Svenskt Tenn, ca 1940, modell 852. | 400 000 SEK |
255 | Otto Schulz, fåtöljer 2 st., Boet Göteborg 1940-tal. | 42 000 SEK |
256 | Otto Schulz, spegel, Boet, Göteborg 1940-50-tal. | 14 000 SEK |
257 | Otto Schulz, skåp, Boet Göteborg 1940. | 46 000 SEK |
258 | Swedish Modern, golvlampor, 2 st, 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
259 | Arne Norell, fåtölj "Gary" ( Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal. | 75 000 SEK |
260 | Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal. | 44 000 SEK |
261 | Swedish Modern, soffbord, 1950-tal. | 11 000 SEK |
262 | Swedish Modern, sideboard, 1940-tal. | 40 500 SEK |
263 | Bröderna Malmströms Lampvarufabrik, taklampa, Swedish Modern, 1940-tal. | 38 000 SEK |
264 | Boréns Lampfabrik, golvlampa, 1940-50-tal. | 15 000 SEK |
265 | Carl Cederholm, skåp, för Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal. | 61 000 SEK |
266 | Carl Cederholm, fåtölj, Firma Stil & Form, 1940-tal. | 11 000 SEK |
267 | Carl Cederholm, fåtölj, firma Stil & Form 1940-tal. | 10 000 SEK |
268 | Swedish Modern, taklampa, 1940-50-tal. | 9 000 SEK |
269 | Axel Larsson, sekretär, snickarmästare A. Th. Olsson för Stockholms Hantverksförening, 1930-tal. | 16 000 SEK |
270 | Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal, Swedish Modern. | 12 000 SEK |
271 | Carl Fagerlund, spegel, Orrefors 1940-50-tal, Swedish Modern. | 8 000 SEK |
272 | Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal. | 12 000 SEK |
273 | Gunnar Ander, ljusstakar 3 st, Ystad metall, 1900-talets mitt. | 7 500 SEK |
274 | Edward Wormley, soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige 1950-tal. | 17 000 SEK |
275 | Svante Skogh, fåtöljer ett par "modell 827", Gemla AB Diö, 1950-tal. | 60 000 SEK |
276 | Hans Bergström, taklampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1950-tal, modell 234. | 10 000 SEK |
277 | Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, Markaryd, modell B211, | 24 000 SEK |
278 | HANS BERGSTRÖM, golvlampa, "modell 526", Ateljé Lyktan, Åhus, 1940-tal. | Återrop |
279 | Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1950-60-tal. | 400 000 SEK |
280 | Josef Frank, bordsvitrin, Firma Svenskt Tenn, modell 649. | 18 000 SEK |
281 | Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, efter 1985. | 34 000 SEK |
282 | Swedish Modern, spegel, 1930-40-tal. | 44 000 SEK |
283 | Johannes Brynte, fåtölj och soffa, Swedish Modern, 1946, Bryntes Möbler, Gävle. | 32 000 SEK |
284 | Gustav Axel Berg, fåtölj, AB G.A. Bergs, Stockholm 1940-tal. | 15 000 SEK |
285 | Hans Kempe & Lars-Erik Ljunglöf, golvlampa, 1960-tal. | Återrop |
286 | Swedish Modern, vägglampor tre stycken, 1940-tal. | 28 000 SEK |
287 | Demetre Chiparus, figur, "The Squall", brons och elfenben, Paris 1920-tal. | 90 000 SEK |
288 | Ferdinand Preiss, skulptur, "Powder puff girl", Frankrike, Art Déco, 1920-30-tal. | 110 000 SEK |
289 | Werkstätte Hagenauer, coaster, Wien. | 5 500 SEK |
290 | Rackengruppen, bord, folkkonst, jugend, tidigt 1900-tal. | 30 000 SEK |
291 | Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 24 000 SEK |
292 | Ragnar Östman, tillskriven, spegel, jugend 1900-talets början. | 13 000 SEK |
293 | David Blomberg, tillskrivet, bord, Nordiska Kompaniet, tidigt 1900-tal, jugend. | 11 000 SEK |
294 | Axel Einar Hjorth, tillskriven, karmstol, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal. | 9 000 SEK |
295 | Otto Schulz, byrå, Boet, Göteborg 1930-tal. | 20 000 SEK |
296 | Ystad Brons (Ystad-Metall), bokstöd ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal. | 4 000 SEK |
299 | Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 10 000 SEK |
300 | Otto Schulz, skåp, Boet, Göteborg 1930-tal. | 20 000 SEK |
301 | Erik Lund, soffa, Swedish Grace, Stockholm ca 1926. | 70 000 SEK |
302 | Erik Lund, tidskriftsbord, Stockholm 1920-30-tal. | 10 000 SEK |
303 | Erik Lund, vägghylla, Stockholm 1930-tal. | 6 000 SEK |