MATTA, "Marina, ljus", rya, ca 227 x 151 cm, signerad AB MMF BN
(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1956.
Något slitage, smutsig, fläckar. Senare ställvis skadade fransar, flera saknas.