MATTA, rölakan, ca 277 x 184 cm, invävt KP, broderat AÖ
(Kerstin Persson, Agda Österberg som varumärke). Vävd på Tre Bäckar i början av 1970-talet. Stora polykroma geometriska mönster. Tillverkad utan fransar.
Något slitage, smutsig, fläckar, obetydliga skador.
Bukowskis tackar Robert Vikström för hjälp med viktig information.