Nr. | Föremål | Klubbat pris |
609 | David Edström, "Sfinx". | 15 000 SEK |
610 | Carl-Gustaf Ekberg, "Samspel". | 70 000 SEK |
611 | MADELEINE PYK, olja på duk, signerad. | Återrop |
612 | Madeleine Pyk, "Den blå mössan". | 55 000 SEK |
613 | MADELEINE PYK, olja på duk, signerad. | Återrop |
614 | MADELEINE PYK, olja på duk, signerad. | Återrop |
615 | Lennart Jirlow, På cykel i Provence. | 70 000 SEK |
616 | Lennart Jirlow, Dansande par. | 39 000 SEK |
617 | Lennart Jirlow, Man i restauranginteriör. | Återrop |
618 | Bengt Lindström, "Handpåläggning". | 65 000 SEK |
619 | Lennart Jirlow, Landskap från Provence. | Återrop |
619A | Bengt Lindström, "Vakthunden". | 65 000 SEK |
619B | TORSTEN RENQVIST, signerad T. Renqvist daterad -69 och numrerad 22/30. Gjutjärn i 7 delar. | Återrop |
620 | Marc Chagall, "Lumière du Cirque". | 50 000 SEK |
622 | Marc Chagall, "Le ciel bleu". | Återrop |
623 | Marc Chagall, "Bouquet multicolore". | 155 000 SEK |
624 | MARC CHAGALL, Handkolorerad etsning, 1931-39 (utgiven av Tériade, Paris 1952), signerad med initialer i blyerts 61/100. | Återrop |
625 | Marc Chagall, "Le veau d'or" ur: "La Bible". | 17 000 SEK |
626 | MARC CHAGALL, 71 st etsningar ur upplagan om 285 exemplar på Arches/MBM/J. Perrigot-papper, 1923-1948. | Återrop |
627 | MARC CHAGALL, 21 st etsningar ur upplagan om 50 exemplar på Japan-papper, 1923-1948, (publicerad av Teriade, Paris 1948). | Återrop |
628 | MARC CHAGALL, Etsning och torrnål i sanguine, signerad i plåten, motivet från 1925, utgiven 1926. | Återrop |
629 | Marc Chagall Efter, "Carmen". | 320 000 SEK |
630 | Marc Chagall Efter, "Carmen". | 160 000 SEK |
631 | Marc Chagall Efter, "L'Ange du jugement". | 50 000 SEK |
632 | Marc Chagall Efter, "Les Coquelicots". | 100 000 SEK |
633 | Marc Chagall Efter, "Les Coquelicots". | 105 000 SEK |
634 | Marc Chagall, "Femme-oiseau". | 85 000 SEK |
635 | Marc Chagall, "Aurore á Saint-Paul". | 150 000 SEK |
636 | Salvador Dalí, "The song of songs of King Solomon" (12). | 40 000 SEK |
637 | Sam Francis, "Cut Throat". | 40 000 SEK |
638 | Fernand Léger Efter, "La lecture". | 26 000 SEK |
639 | FERNAND LÉGER, Bemålad och glaserad keramik, Signerad F.L, numrerad 25/250. | Återrop |
640 | Henri Matisse, "Le loup (The Wolf)" ur "Jazz". | 26 000 SEK |
641 | Henri Matisse, "L'Homme endormi". | 110 000 SEK |
642 | Henri Matisse, "L'Homme endormi". | 90 000 SEK |
644 | Henri Matisse, "Tête voilée" ur: Etudes pour la Vierge. | 80 000 SEK |
645 | Henri Matisse, "Le Renard Blanc (The white fox)". | 200 000 SEK |
646 | Joan Miró, "Le Styx". | 26 000 SEK |
647 | Joan Miró, "Les brisants". | 29 000 SEK |
648 | Joan Miró, "Personatges solars". | 20 000 SEK |
649 | Joan Miró, Ur: "Ubu roi". | 30 000 SEK |
652 | Joan Miró, "Intérieur et nuit". | 80 000 SEK |
653 | Joan Miró, "Le penseur puissant". | 115 000 SEK |
654 | Pablo Picasso, "Odalisque au collier de chien", nr 39 ur: Series 156. | 19 000 SEK |
655 | Pablo Picasso, "La Célestine en action: Le pigeon" ur "Séries 347". | 22 000 SEK |
656 | Pablo Picasso, "Jeune Seigneur fantoche avec un Reître, et deux Femmes nues", ur "Séries 347". | 30 000 SEK |
657 | Pablo Picasso, "Raphaël et la Fornarina XVI" ur "Séries 347". | 32 000 SEK |
658 | Pablo Picasso, "La Celestine" ur "Séries 347". | 22 000 SEK |
659 | Pablo Picasso, "Jeune Femme et vieux Mari", ur: "Séries 347". | 18 000 SEK |
660 | Pablo Picasso, "Maja à la robe longue" ur "Séries 347". | 19 000 SEK |
661 | Pablo Picasso, "Portrait-Charge d'un Personnage, en Larmes" ur "Séries 347". | 30 000 SEK |
662 | Pablo Picasso, “Couple aux champ, avec un putto couronné de fleurs" ur Séries 347. | 36 000 SEK |
664 | Pablo Picasso, "Etreinte". | 48 000 SEK |
665 | Pablo Picasso, "L'artiste et l'Enfant". | 100 000 SEK |
666 | Pablo Picasso Efter, "Harlequin", ur: "Barcelona suite". | 20 000 SEK |
667 | Pablo Picasso Efter, "Femme dans l'atelier". | 105 000 SEK |
668 | Pablo Picasso Efter, "L'arlequin et sa compagne". | 80 000 SEK |
669 | Pablo Picasso, "Le Vieux Roi". | 100 000 SEK |
670 | Robert Rauschenberg, "Spot". | 50 000 SEK |
671 | Antoni Tàpies, "A.T.". | 36 000 SEK |
672 | Victor Vasarely, "DYOK". | 30 000 SEK |
673 | Victor Vasarely, "Louisiana-mappen". | 36 000 SEK |