"Le penseur puissant"
Torrnålsetsning med aquatint och carborundum, signerad och numrerad 27/75. Utförd 1969. Tryckt hos Morsang, Paris, utgiven av Maeght, Paris. Arches. Bladstorlek 105,3 x 68,7 cm.
Galerie Aix, Stockholm. Inköpt 1970/71.
Bukowski Auktioner, Stockholm, Moderna Höstauktionen 2004, kat nr 438.
Privat samling, Stockholm.
Dupin 514