274
1084128

Edward Wormley

(USA, 1907-1995)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 760 - 2 640 EUR
1 870 - 2 800 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Edward Wormley
(USA, 1907-1995)

soffa, "New York", version av modell 5316, Ljungs industrier/DUX, Sverige 1950-tal.

Rödbjörk, klädsel i turkosblått tyg. Längd 230 cm, djup 80 cm, höjd 75 cm (sitthöjd 42 cm).

Smärre slitage

Henschen & Blomberg (red), "Svenskt Möbellexikon", Förlagshuset Nordens Malmö 1961, band II, se bild sid 747.
Berglund & Engdahl, "Möbelråd", Uppsala, 1961, ill. s 71 (felaktigt tillskriven Alf Svensson)

Edward Wormleys modell 5316 ritades för det amerikanska företaget Dunbar år 1959.
Wormleys företag Dunbar samarbetade med den svenska möbelproducenten Ljungs Industrier/DUX, vilka presenterade en serie "Bra Bohag", där denna variant marknadsfördes som "New York" i den dyraste priskategorin.
Formgivaren Alf Svensson var kreativ chef på företaget DUX och ritade själv en rad modeller som ingick i serien.
Han tog också in andra formgivares modeller, bl a Greta Magnusson Grossmans lampor för systerföretaget Bergboms.
Ljungs Industrier och den av Adolf Ljung grundade Madrass-fabriken DUX gick samman på 1950-talet, även belysningsföretaget Bergboms inkorporerades i koncernen.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

5. Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1950.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
95 000 SEK