Kan inte nå servern

Important Winter Sale 613

 
1123 föremål
405. Gerda Tirén, Picknick.
405. Gerda Tirén, Picknick.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
809. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
809. VAS, porslin. Qingdynastin (1644-1912), med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
421. Prins Eugen, Stort moln över Tyresö kyrka.
421. Prins Eugen, Stort moln över Tyresö kyrka.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
652. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
652. SKÅL, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
131. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
131. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
144. BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt.
144. BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
236. Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857.
236. Bägare med lock, oidentifierad mästare, silver, Moskva 1857.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
72. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
72. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
19. KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal.
19. KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
518. Johan Philip Korn, Pastorala landskapsscener, 3 st.
518. Johan Philip Korn, Pastorala landskapsscener, 3 st.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
839. SERVISDELAR, 25 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
839. SERVISDELAR, 25 stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1036. Cartier armring "Trinity".
1036. Cartier armring "Trinity".
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
64. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
64. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
62. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
62. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
110. SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.
110. SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
532. Carl Eldh, "Abandonnee"(=Övergiven).
532. Carl Eldh, "Abandonnee"(=Övergiven).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
60. SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
60. SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
61. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
61. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
94. SPEGEL, svensk barock, tidigt 1700-tal.
94. SPEGEL, svensk barock, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
115. LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
115. LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
79. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska.
79. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
159. UPPSATSSKÅLAR ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.
159. UPPSATSSKÅLAR ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
445. Helmer Osslund, Älvlandskap från Ångermanland.
445. Helmer Osslund, Älvlandskap från Ångermanland.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
423. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
423. Ernst Josephson, "Engelbrekt".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
472. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
472. Per Ekström, Landskap i solnedgång.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
689. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
689. STELE, sten. Nepal, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
388. ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, tillskriven, olja på duk.
388. ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
627. KRUKA, lergods. Tangdynastin (608-906).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
114. LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
114. LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
770. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
770. SKULPTUR, lergods. Tangdynastin (618-907).
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
369. Jenny Nyström, Snölyktan.
369. Jenny Nyström, Snölyktan.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
891. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
891. VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1045. Örhängen med baguetteslipade diamanter total vikt ca 3 ct.
1045. Örhängen med baguetteslipade diamanter total vikt ca 3 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
497. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop".
497. Axel Petersson Döderhultarn, "Bröllop".
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1028. En ring med carréslipade safirer 6.28 ct enligt gravyr.
1028. En ring med carréslipade safirer 6.28 ct enligt gravyr.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
13. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
996. Tvåradig pärlcollier med lås signerat D Webb.
996. Tvåradig pärlcollier med lås signerat D Webb.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
14. KONSOLBORD, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustavianskt.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
380. Gustaf Lundberg Tillskriven, "Friherre Axel von Axelson"(1729-1790).
380. Gustaf Lundberg Tillskriven, "Friherre Axel von Axelson"(1729-1790).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
555. John Rattenbury Skeaping, Häst och föl.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
951. Collier med en droppformad smaragd mått ca 14.8 X 13.7 X 33.0 mm.
951. Collier med en droppformad smaragd mått ca 14.8 X 13.7 X 33.0 mm.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
212. Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko.
212. Pehr Zethelius, stekfat, silver, Stockholm 1767. Rokoko.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
553. John Rattenbury Skeaping, Häst och hund.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
385. Johan Laurentz Jensen, Stilleben.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
389. Carl d'Unker, "Ett konstberidaresällskap (II)".
389. Carl d'Unker, "Ett konstberidaresällskap (II)".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
343. Wilhelm von Gegerfelt, Fransk kustvy med fartyg.
343. Wilhelm von Gegerfelt, Fransk kustvy med fartyg.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
315. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Reval, 1700-tal.
315. TERRIN med LOCK och FAT, fajans. Reval, 1700-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
702. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Burma, Mandalay perioden.
702. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Burma, Mandalay perioden.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
357. Nils Kreuger, "Norrbro en höstkväll".
357. Nils Kreuger, "Norrbro en höstkväll".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. Peter Adolf Hall, Baronessan Fabvier.
408. Peter Adolf Hall, Baronessan Fabvier.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK