389
1079484

Carl d'Unker

(Sverige, 1828-1866)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Carl d'Unker
(Sverige, 1828-1866)

"Ett konstberidaresällskap (II)"

Signerad C. d'Unker och daterad Df. [Düsseldorf] 1858. Olja på uppfodrad duk 68,5 x 99 cm.

Proveniens

Privat samling, New York; A.B. H. Bukowski Konsthandel, Stockholm (förvärvad från ovanstående 1941); privat samling.

Eskil Cronlund, "Carl d'Unker 1828-1866", 1942, upptagen i katalogen, kat nr 39, sid 174-176 samt avbildad helsida Pl. 23.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

916. Marc Chagall, "Vocation".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
60 000 SEK