"Ett konstberidaresällskap (II)"
Signerad C. d'Unker och daterad Df. [Düsseldorf] 1858. Olja på uppfodrad duk 68,5 x 99 cm.
Privat samling, New York; A.B. H. Bukowski Konsthandel, Stockholm (förvärvad från ovanstående 1941); privat samling.
Eskil Cronlund, "Carl d'Unker 1828-1866", 1942, upptagen i katalogen, kat nr 39, sid 174-176 samt avbildad helsida Pl. 23.