Nr. | Föremål | |
1 | Olof Ottelin, fåtölj "Jumbo" nr 174, Kervo för Stockmann AB, Finland, 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
2 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T580/H, Markaryd 1960-70-tal. | 30 000 SEK |
3 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal. | 34 000 SEK |
4 | SKANDINAVISK FORMGIVARE, sideboard, troligen Danmark 1960-tal. | 32 000 SEK |
5 | Verner Panton, MATTA, handknuten, Marocko, ca 295 x 209 cm, signerad V.P. (Verner Panton). | 16 000 SEK |
6 | Jonas Bohlin, fåtölj, Källemo AB, Värnamo 1985, unik. | 12 000 SEK |
7 | Jonas Bohlin, skåp "Slottsbacken", Källemo, efter 1987. | 90 000 SEK |
8 | Mats Theselius, "Aluminiumfåtölj", näver, Källemo, efter 1990. | 55 000 SEK |
9 | Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 85 000 SEK |
10 | Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 60 000 SEK |
11 | Mats Theselius, ferrariröd, "Canapé", Källemo efter 1991. | 28 000 SEK |
12 | Mats Theselius, fåtöljer, ett par, "el Rey", Källemo, efter 1999. | 90 000 SEK |
13 | John Kandell, skåp "Gestalten", Källemo, efter 1989. | 38 000 SEK |
14 | Mats Theselius, fåtöljer, ett par, "Aluminium", Källemo, efter 1990. | 50 000 SEK |
15 | Alf Linder, soffbord, Källemo, efter 1995. | 19 000 SEK |
16 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", Källemo, efter 1999. | 52 000 SEK |
17 | Mats Theselius, dagbädd, "Chaise Longue", Källemo, efter 1992. | 22 000 SEK |
18 | Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", Källemo, efter 1994. | 40 000 SEK |
19 | Mats Theselius, fällbord, "Koltrast", från serien Körsbärstjuven för Move, efter 2001. | 12 000 SEK |
20 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002. | 57 000 SEK |
21 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 48 000 SEK |
22 | Marika Dymling, vas, Atelier Akiram, Stockholm 1978, sterling. | Återrop |
23 | Sigurdur Gustafsson, gungstol "Rock´n roll", Källemo, efter 1999. | 12 000 SEK |
24 | Firma Svenskt Tenn, soffbord, formgivet 2009 av Svenskt Tenns inredningsateljé. | 10 000 SEK |
25 | Eva Hild, skulptur, ur serien "Bumling", Sverige 2000, unik. | 46 000 SEK |
26 | Eva Hild, skulptur "Bulig", Sparsör 2002, unik. | 19 000 SEK |
27 | MATTI KLENELL, skulptur "Urn", Michael Davis studios, Queens, New York 2004, unik. | Återrop |
28 | Matti Klenell, skulptur "Ajeto Urn", Ajeto Glassworks, Tjeckien 2008, unik. | 5 000 SEK |
29 | Kerstin Olby, skåp, "Rhapsody", Olby Design 2010, unikt. | 38 000 SEK |
30 | Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, Herman Miller, USA 1980-tal. | 70 000 SEK |
31 | Robert Indiana, MATTA, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 243,5 x 244,5 cm, Robert Indiana. | 55 000 SEK |
32 | Arne Vodder, sideboard, Sibast Furniture, Danmark 1960-tal. | 26 000 SEK |
33 | SKANDINAVISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, 1950-/60-tal. | 55 000 SEK |
34 | Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International. | 55 000 SEK |
35 | SUPERSTUDIO, taklampa, "Olook" Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal. | 50 000 SEK |
36 | SUPERSTUDIO, bordslampa, "Gherpe", Design Centre Poltronova, Francesconi, Italien 1960-70-tal. | 24 000 SEK |
37 | Ettore Sottsass, vas samt skål på fot, Bitossi - Montelupo, Italien. | 75 000 SEK |
38 | SUPERSTUDIO, bordslampa, "Polaris", Design Centre Poltronova, Italien 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
39 | GIANNI VILLA, lampa, "Kalamo", Valenti, Italien 1970-tal. | Återrop |
40 | Peter Shire, fåtölj, "Bel Air", Memphis, Milano, efter 1982. | 36 000 SEK |
41 | Michael Graves, te- och kaffeservis, på bricka, Alessi, Italien 1985, sterling. | 80 000 SEK |
42 | Michele De Lucchi, bord "Kristall", Memphis, Italien. | 16 000 SEK |
43 | Soffbord, "Little White Lies", Studio Nick Ross, Stockholm 2018, unikt. | Återrop |
44 | Fredrik Paulsen, fåtölj, "Glass and steel chair", Studio Fredrik Paulsen 2017, upplaga EA I/I. | |
45 | FOLKFORM, golvlampa, "Suburban Skyline", Studio Folkform 2017, unik upplaga. | 24 000 SEK |
46 | Paolo Piva, soffbord, "Alanda", B&B, Italien, efter 1981. | 26 000 SEK |
47 | LEE WEST, "Egg Chair" fåtölj med fotpall, Lee West Inc. USA 1970-tal. | 13 000 SEK |
48 | FRANCESCO BINFARÉ, soffa "On The Rocks", Edra, Italien efter 2004. | 17 000 SEK |
49 | FABIO NOVEMBRE, "Org" bord, Cappellini, Italien 2000-tal. | Återrop |
50 | RON ARAD, fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal. | Återrop |
51 | Mark Brazier Jones, stol "Angel chair", England 2005. | 13 000 SEK |
52 | Simon Klenell, skulptur, "Mirror", blåst i egen hytta, Gustavsberg, 2018, unik. | 20 000 SEK |
53 | TOM DIXON, "Wingback chair", fåtölj, producerad i England före 2015. | Återrop |
54 | Andreas Eriksson, "Landskap". | 38 000 SEK |
55 | Andreas Eriksson, "MASK". | 19 000 SEK |
56 | Cecilia Edefalk, "Näsa". | 34 000 SEK |
57 | Lena Cronqvist, "Flicka i balja". | 230 000 SEK |
58 | Marie-Louise Ekman, "Sömnen II". | 48 000 SEK |
59 | Lars Lerin, Utan titel. | 19 000 SEK |
60 | Jim Thorell, "Powerlunch". | 50 000 SEK |
61 | Lars Englund, "Pars pro toto". | 32 000 SEK |
62 | Elis Eriksson, "Utan titel". | 17 000 SEK |
63 | Lisa Jonasson, "Förbereda framtiden". | Återrop |
64 | Emma Hartman, "Little red rock". | 26 000 SEK |
65 | Magnus "NUG" Gustafsson, Utan titel. | 35 000 SEK |
66 | Bjarne Melgaard, Utan titel. | 70 000 SEK |
67 | Emanuel Röhss, "Coral Diego". | 26 000 SEK |
68 | Thorbjörn Sörensen, Utan titel. | 26 000 SEK |
70 | LG Lundberg, "Nocturne". | Återrop |
71 | Anders Knutsson, "#20". | 100 000 SEK |
72 | Lars Lerin, "Alcatraz". | 180 000 SEK |
73 | Ann Edholm, "Utan titel". | Återrop |
74 | META ISÆUS-BERLIN, signerad Meta Isaeus-Berlin och daterad 2006. | Återrop |
75 | Roger Risberg, "Häst". | 15 000 SEK |
76 | Peter Frie, Utan titel. | 110 000 SEK |
77 | Linn Fernström, "Flicka gör korstecknet". | 95 000 SEK |
78 | Karl Norin, "Freshwater, steak, and wine". | 40 000 SEK |
79 | Oskar Korsár, "Sommarbarn". | 32 000 SEK |
80 | Nathalie Djurberg & Hans Berg, "Turn into me". | 130 000 SEK |
81 | Ylva Ogland, "Venus at Her Mirror". | 140 000 SEK |
82 | Andreas Eriksson, "Solen går ner den 12 okt 2004 1809". | 130 000 SEK |
83 | Anders Widoff, "Bells calling for Aceh (1)". | Återrop |
84 | Donald Baechler, "Thistle". | Återrop |
85 | PARKER ITO "The Agony and the Ecstasy (2)". | Återrop |
86 | Ylva Ogland, "Xenia with Poppy Flowers, Fresh Cut poppy Capsule with Opium Sap, Syringe and Wisdom Tooth". | 50 000 SEK |
87 | Niki de Saint Phalle, “Dancing Couple”. | 90 000 SEK |
88 | Anders Widoff, "Grammatik: 1 och 2". | 250 000 SEK |
89 | Martin Wickström, "Djävulen i kroppen". | Återrop |
90 | Jan Håfström, "Mr Walker". | Återrop |
91 | Ola Billgren, "Capri II". | 340 000 SEK |
92 | Jason Martin, "Zizou". | Återrop |
93 | Sten Eklund, Utan titel. | 95 000 SEK |
94 | Per Olof Ultvedt, "Sprutan" (HON - en katedral). | 60 000 SEK |
95 | ULRIK SAMUELSON, Signerad US och daterad ca 1970 a tergo. | Återrop |
96 | Alfred Boman, "Herbal Big Mac". | 22 000 SEK |
97 | Bjarne Melgaard, Utan titel. | Återrop |
98 | Ylva Snöfrid (Ogland), "In any weather, at any hour of the day or night, I have been anxious to improve the nick of time, and notch it on ...". | Återrop |
99 | Ylva Snöfrid (Ogland), "Looking at the Unconscious (Rose Quartz)". | Återrop |
100 | Lena Cronqvist, "Grimaser, mun". | 560 000 SEK |
101 | Tomás Saraceno, "Untitled (study for 14 billions working title)". | 23 000 SEK |