RON ARAD, fåtölj, en version av the Rover Chair, One Off-London, 1980-tal.
Roversäte i svart skinn på stomme av rörformad, svartlackerat stål, ristad signatur R Arad, höjd 80 cm.
Den serieproducerade Rover Chair ritades av Ron Arad år 1981 och kom i produktion samma år.
Detta exemplar är en möjligen unik variant av Rover Chair.
Smärre skador, ryggens bakstycke delvis släppt, slitage.