15
1022582

Alf Linder

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Alf Linder
(Sverige, Född 1944)

soffbord, Källemo, efter 1995.

Stomme i stål med benställningar av framgafflar från cyklar på hjul, kvadratisk glasskiva med underliggande fotografi samt popcorn, glasskivan med etsad dekor: "SEDAN TVÅTUSEN ÅR HÄMNAS JESUS PÅ OSS FÖR ATT HAN INTE DÖTT PÅ EN SCHÄSLONG", höjd 56 cm, skivans mått 87 x 87 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1995 och enligt Källemo tillverkat i färre än 10 exemplar, alla med olika motiv.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

391. Märta Måås-Fjetterström, matta, "Tusenskönan" ("Bellis"), flossa, ca 300 x 205 cm, signerad AB MMF.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK