"Herbal Big Mac"
Signerad Alfred Boman och daterad 2013 a tergo. Akryl, limemulsion, sprayfärg, emaljlack på duk, 140 x 104 cm inklusive originalram.
Rod Barton Gallery, London, 'ROPE BURN: Painting Behind the Velveteen Curtain', 12 juli - 17 augusti 2013.
"Några av de snabbast uppgående stjärnorna är svenska Jim Thorell och Alfred Boman, som efterfrågas ivrigt av samlare i USA och Europa."
Svenska Dagbladet, 20 april 2016
"Alfred Bomans måleri utgör ett energiskt men kontrollerat bearbetande av färgen. Den intensiva färgskalan och de skarpa kontrasterna för tankarna till afrikanskt modernistiskt måleri, men det går också att associera till åttiotalsexpressionism. Bilderna är emellertid varken expressionistiska eller formalistiska. Snarare handlar det om ett materialutforskande måleri av högst samtida snitt."
Ur recension, kunstkritikk.no, 17 mars 2014
Medverkar i grupputställning på Issues gallery, Stockholm, 10 - 28 april 2018.