Nr. | Föremål | |
705 | Anders Zorn, "The Letter". | Återrop |
706 | HUGO SALMSON, olja på pannå, signerad. | Återrop |
707 | Anders Zorn, "Carmen" ("Spanjorska i profil II"). | Återrop |
708 | Wilhelm von Gegerfelt, Italiensk kustby. | Återrop |
709 | Jacob Hägg, ”Svenskt barkskepp utanför Visby”. | 300 000 SEK |
710 | Jacob Hägg, Ångfregatten Vanadis i Engelska kanalen. | 35 000 SEK |
711 | Anna Gardell-Ericson, Utflykt utanför Visby ringmur. | 12 000 SEK |
712 | Bruno Liljefors, "Spoväng". | 130 000 SEK |
713 | Julia Beck, Vinterträd med småfåglar. | 50 000 SEK |
714 | Bruno Liljefors, "Höstbacke med räv". | 100 000 SEK |
715 | BRUNO LILJEFORS, duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1910. | Återrop |
716 | Alfred Wahlberg, "Tännforsen". | 32 000 SEK |
717 | Julius Kronberg, Vestal. | Återrop |
718 | Edvard Bergh, Fiskeläge. | Återrop |
719 | Julia Beck, Kvinnoporträtt. | Återrop |
720 | Wilhelm von Gegerfelt, Vid kanalen. | Återrop |
721 | Jenny Nyström, Det röda parasollet. | 375 000 SEK |
722 | Johan Krouthén, "Blommande äppelträd". | 50 000 SEK |
722A | Anna Munthe-Norstedt, Blomsterstilleben med ros och prästkrage. | 20 000 SEK |
723 | WILHELM VON GEGERFELT, duk, signerad Wv Gegerfelt. | Återrop |
724 | Bruno Liljefors, Räv i vinterskog. | |
725 | PER EKSTRÖM, pannå, signerad Ekström. | Återrop |
726 | Carl Larsson, "Näcken". | 50 000 SEK |
727 | Jenny Nyström, Faraos dotter finner Moses i vassen. | 16 000 SEK |
728 | Elsa Beskow, "Herr Gråpäron kliver ur sitt träd" ur "Lasse-liten i trädgården". | 70 000 SEK |
729 | Jenny Nyström, Grötstunden. | 32 000 SEK |
730 | Jenny Nyström, "Lyckoväg". | 25 000 SEK |
731 | JENNY NYSTRÖM, Akvarell med täckvitt, signerad Jenny Nyström. | Återrop |
732 | Ernst Josephson, "Prins med guldpokal". | 22 000 SEK |
733 | Henri de Toulouse-Lautrec, "Sous-Maîtresse de Maison". | 22 000 SEK |
734 | Edvard Munch, ”Woman's Head" (Kvinnehode/Frauenkopf). | Återrop |
735 | Edvard Munch, "Ragnhild Heiberg". | 28 000 SEK |
736 | John William Godward, "Winding Wool". | 1 300 000 SEK |
737 | Peder Mork Mönsted, Bäck i bokskog. | 105 000 SEK |
738 | Georg Harald Slott-Möller, Kvinna med hund på herrgårdstrappa. | 35 000 SEK |
739 | BERNDT LINDHOLM, FRÅN SÄRÖ VÄSTERSKOG. | Återrop |
740 | Vilhelm Hammershöi, "Pigen daekker Bord". | Återrop |
741 | Arthur Nikodem, "Innsbruck abendstimmung Im winter". | 280 000 SEK |
742 | Christian Krohg, "Gjennem vindrutet" (Genom fönstret). | Återrop |
743 | PETER ILSTED, duk, monogramsignerad PI. | Återrop |
744 | Jean Baptiste Camille Corot, "Plateaux Boises". | 66 000 SEK |
745 | Oldrich Blazicek, "Tani ve Slavikove" (Töväder i Slavikov). | 135 000 SEK |
746 | Carl Holsoe, Interiör med brinnande ljus. | 50 000 SEK |
747 | Hans Heyerdahl, "Sacre Coeur, Paris". | Återrop |
748 | Carl Holsoe, Kvinna vid fönster. | 145 000 SEK |
749 | Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht". | 80 000 SEK |
750 | Carl Holsoe, Interiör med stol vid fönstret. | 60 000 SEK |
751 | BERNDT LINDHOLM, STORMANDE HAV. | Återrop |
752 | Paul Fischer, Gatuvy vid Helligåndskirke. | Återrop |
753 | Paul Fischer, Badande kvinnor. | Återrop |
755 | Frederick Morgan, Ring O´Roses. | 160 000 SEK |
757 | John Börjeson, Kung Karl XI. | 60 000 SEK |
758 | Carl Eldh, "Carl von Linné". | 24 000 SEK |
759 | Per Hasselberg, Skulptur föreställande Pontus Fürstenberg. | 8 500 SEK |
760 | Christian Eriksson, "Kärvbinderska". | 8 000 SEK |
761 | Axel Petersson Döderhultarn, "Beväringsmönstring", (8). | 32 000 SEK |
762 | Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar. | 19 000 SEK |
763 | Axel Petersson Döderhultarn, Auktionsgrupp (2). | 12 000 SEK |
764 | AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN, skulpturer, 8 st, snidat trä, stämpelsignerade, vissa daterade. | Återrop |
765 | Carl Milles, "Ruskväder". | 65 000 SEK |
766 | Carl Milles, "Kampen för tillvaron". | 48 000 SEK |
767 | Carl Milles, "Nach dem café". | 40 000 SEK |
768 | Carl Milles, Vattenbärerska (Salt och pepparkar). | 24 000 SEK |
769 | Carl Milles, "Orfeus". | Återrop |
770 | AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, signerad och med gjutarstämpel H Bergman fud. | Återrop |
771 | Axel Wallenberg, "Mor och barn". | 7 000 SEK |
772 | AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, signerad och med gjutarstämpel Herman Bergman fud. | Återrop |
773 | AXEL WALLENBERG, skulptur, brons, Signerad och med gjutarstämpel Herman Bergman fud. | Återrop |
774 | Nils Möllerberg, "Flora". | 19 000 SEK |
775 | Nils Möllerberg, "Dansen". | 16 000 SEK |
776 | Nils Möllerberg, "Sigyn". | 200 000 SEK |
777 | Ivar Johnsson, "Ungdom". | 32 000 SEK |
778 | Jussi Mäntynen, Smygande lodjur. | 16 000 SEK |
779 | Jussi Mäntynen, "Larmande kraft". | 65 000 SEK |
780 | Jussi Mäntynen, Älgko och kalvar. | 16 000 SEK |
781 | Carl Milles, "Solsångaren". | Återrop |
782 | Giambologna (Giovanni da Bologna) Efter, "Sabinskornas bortrövande". | 36 000 SEK |
783 | Constant Roux, Achilles som yngling. | 10 000 SEK |
784 | Orazio Andreoni, Al mare. | 195 000 SEK |
785 | JOHAN PASCH, hans krets. Olja på du, ett par. | Återrop |
786 | JOHAN PASCH, hans art. Olja på duk, osignerad. | Återrop |
787 | JOHAN NILS ASPLIND, olja på duk, signerad och daterad. | Återrop |
788 | Carl Johan Fahlcrantz, Stockholm från Djurgården. | 65 000 SEK |
789 | Carl Abraham Rothstén, Vy mot Rosendals slott. | 42 000 SEK |
790 | JOHAN FREDRIK JULIN, Olja på papper/duk, ej signerad. | Återrop |
791 | Johan Christian Berger, Vy mot Skeppsholmen och Södermalm, Stockholm. | 60 000 SEK |
792 | Marcus Larsson, "Stormig afton på havet". | 115 000 SEK |
793 | David Klöcker Ehrenstrahl Hans art, Fredrik Vilhelm, kurfurste av Brandenburg (1620–1688). | 24 000 SEK |
794 | David Klöcker Ehrenstrahl, Damporträtt med blå mantel. | 26 000 SEK |
795 | David Klöcker Ehrenstrahl, "Carolus Carlsson (Cederström)" (1642-1708). | 85 000 SEK |
796 | Amalia Wilhelmina von Königsmarck, Självporträtt med palett och penslar. | 100 000 SEK |
797 | Martin Mijtens d.ä Tillskriven, "Claes Ulfsson Bonde af Säfstaholm" (1664-1726). | 13 000 SEK |
798 | Jakob Björck, "Christopher Polhem" (1661-1751). | 40 000 SEK |
799 | Greve Johan Gyllenborg (1682- 1752). | 24 000 SEK |
800 | JOHAN HENRIK SCHEFFEL, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
801 | "Schering Rosenhane" (1754 - 1812). | 32 000 SEK |
802 | Jakob Björck Tillskriven, Ung dam i rosa klänning med spets. | 60 000 SEK |
803 | Pehr Hilleström, "Ett fruent drar på strumpan, och pigan kramar något ur svampen". | 250 000 SEK |
804 | Pehr Hilleström, "Tvenne fruntimmer som bannar en gosse". | Återrop |
805 | Pehr Hilleström Hans krets, Par med mus och musfälla (2). | 46 000 SEK |