"Beväringsmönstring", (8)
Grupp bestående av sju figurer samt måttstock. Varav samtliga figurer stämpelsignerade 'Axel Petersson,"Döderhultarn", Oskarshamn', sju figurer även signerade Axel Petersson och sex daterade 1914 och en 1918. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 22-40,5 cm.
Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, motivet omnämnt sid 3 samt som katalog nr 52, sid. 16.
Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet (hela gruppen) avbildat sid. 24-25 samt beskriven s. 26-27.
Albert Engström m.fl, "Döderhultarn", 1965. Motivet beskrivet sid 16-18 samt avbildat sid. 17.