Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1088 | Louis Silvestre Tillskrivna, Damporträtt (2). | Återrop |
1089 | Gaspar de Witte, Landskap med figurer och boskap. | 36 000 SEK |
1090 | FLAMLÄNDSK SKOLA 1700-TAL, olja på koppar. | Återrop |
1091 | Jan van Os, Marin med segelskutor vid kusten. | 18 000 SEK |
1092 | PIETER VAN BREDAEL, Tillskriven. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1093 | CHARLES-FRANÇOIS GRENIER DE LA CROIX, Tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1094 | Melchior de Hondecoeter Hans krets, Hönsgården. | 44 000 SEK |
1095 | David Teniers d.y Hans krets, Vinskörden. | 48 000 SEK |
1096 | Peter Paul Rubens Hans krets, David och Abigail. | 48 000 SEK |
1097 | JACQUES LOUIS DAVID, hans krets. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1098 | Carlo Cignani Efter, Caritas, Allegori över kärleken. | Återrop |
1099 | JOHAN LAURENTZ JENSEN, olja på duk, signerad och daterad 1842. | Återrop |
1100 | Joseph Nigg, Blomsterstilleben med rosor, förgätmigej, vallmo, hyacint, fjärilar och ett fågelbo. | 400 000 SEK |
1101 | Pieter Hardime, Blomsterstilleben med urna. | 30 000 SEK |
1102 | Stilleben med blommor, frukter, pokal och silverfat med en sittande rödhake. | Återrop |
1103 | Pieter Claesz Hans krets, Stilleben med tennkanna, glas, krabba och frukter. | Återrop |
1104 | Jan Weenix Hans efterföljd, Stilleben med frukter, blommor, markatta och fågel. | 36 000 SEK |
1104A | Jean Baptiste Monnoyer Hans efterföljd, Stilleben med syrener, rosor, nejlikor, hortensia, polianthes tuberosa och blåklint. | Återrop |
1105 | GOTTFRIED KNELLER, Hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1106 | Giovanni Antonio Pellegrini Hans krets, Lucretias död. | 190 000 SEK |
1107 | PETER PAUL RUBENS, Hans efterföljd, olja på pannå 11 stycken, ej signerade (11). | Återrop |
1108 | Quiringh Gerritsz. van Brekelenkam, Kvinna rensandes fisk. | Återrop |
1109 | Bartholomeus Maton Tillskriven, Läraren och eleven. | Återrop |
1110 | Gotfried Schalcken Hans efterföljd, I ljusets sken. | Återrop |
1111 | Theodor Rombouts Efter, Kortspelarna. | 120 000 SEK |
1111A | Francois Duchatel, Ett par, Olja på pannå, en signerad med monogram. | Återrop |
1112 | Jacques Courtois kallad le Bourguignon Hans skola, Batalj mellan turkar och kristna. | 60 000 SEK |
1113 | Giovanni Domenico Ferretti Hans krets, Soldater till häst. | 22 000 SEK |
1114 | Antonio Calza Hans krets, Kavalleribatalj mellan turkar och kristna. | 36 000 SEK |
1115 | Slaget vid Wien 1683. | Återrop |
1116 | Jan Wyck Tillskriven, Elegant jaktsällskap. | Återrop |
1117 | HENDRICK VERSCHURING, Olja på pannå, signerad. | Återrop |
1118 | Jan Wyck Tillskriven, Ryttarsällskap på jakt. | Återrop |
1119 | Drottning Maria Teresia av Österrike (1717-1780) som gudinnan Minerva. | Återrop |
1120 | JEAN MICHELIN, tillskriven. Olja på uppfodrad duk. Ej signerad. | Återrop |
1121 | KAREL BREYDEL, Olja på pannå, signerad. | Återrop |
1122 | Thomas Wyck Tillskriven, Markandsscen. | 16 000 SEK |
1123 | Cornelis van Poelenburgh Tillskriven, Badande nymfer. | 55 000 SEK |
1124 | Niclas Lafrensen d.ä., Regentlängd, kung Gustav Vasa - kung Fredrik I. | 39 000 SEK |
1125 | Per Krafft d.y., Hertig Karl (XIII) i slaget vid Hogland. | 28 000 SEK |
1126 | Inloppet till Stockholm från Saltsjösidan. | 9 000 SEK |
1127 | JOHAN FREDRIK MARTIN, handkolorerad konturetsning, sannolikt I état av II (före all text), sviten publicerad 1805. | Återrop |
1128 | Johan Fredrik Martin, "Norr Malms Torg", ur: "Svenska Vuer". | 25 000 SEK |
1129 | Johan Fredrik Martin, "Stockholm åt Mälaren sedt ifrån Långholmen", ur: "Svenska Vuer". | 30 000 SEK |
1130 | Louis Bleuler (Efter), Vy över Stockholm ("Vista del la ciudad Stokolmo"/Vue de Stockholm). | 11 000 SEK |
1131 | AUGUSTIN DAHLSTEEN, Tuschlavering, Signerad A. Dahlsteen. | Återrop |
1132 | Louis Masreliez, Skulpturer från Villa Albani, Rom. | 13 000 SEK |
1133 | Mansporträtt. | 9 000 SEK |
1134 | JACQUES ANDRÉ PORTAIL, Tillskriven. Kritteckning, ej signerad. | Återrop |
1134A | Jean-Antoine Watteau Hans krets, Figurstudier. | 42 000 SEK |
1135 | FRANSK KONSTNÄR 1700-TAL , Rödkritor, ett par, ej signerade. | Återrop |
1136 | JEAN-PIERRE NORBLIN DE LA GOURDAINE, Tillskriven, Lavering, ej signerad. | Återrop |
1137 | JEAN-PIERRE NORBLIN DE LA GOURDAINE, tillskriven, Lavering "Fête galante". | Återrop |
1138 | Flickansikte, studie. | 7 000 SEK |
1139 | MICHELANGELO MAESTRI, gouche, Signerad Mich. Ang. Maestri fece in Roma. | Återrop |
1140 | FRANSK SKOLA 1700-TAL , två stycken, Gouacher. Ej signerade. | Återrop |
1141 | PIERRE-ALEXANDRE WILLE, Tillskriven, rödkrita, ej signerad. | Återrop |
1142 | GEORG EMANUEL OPIZ, ett par (2st), akvarell på papper, Signerade G. Opiz. | Återrop |
1143 | Benjamin Patersson, "Palais imperial, pris du côté de midi de la Forteresse á St. Petersburg". | 38 500 SEK |
1144 | Christian Gottlob Hammer, "Vue du Palais Marbre et des ses environs á St. Petersburg". | Återrop |
1145 | Benjamin Patersson, "La banque de l'empire a St. Petersbourg". | Återrop |
1146 | Antoine-Ignace Melling Hans krets, Vy över Konstantinopel från Eyüp. | 14 000 SEK |
1147 | DENIS DIDEROT & JEAN LE ROND D' ALEMBERT. ENCYCLOPÉDIE, OU DICTIONNAIRE, 1778-1781. | 27 000 SEK |
1148 | EDWARD J. WOOLSEY, Specimens of Fancy Turning, Henry Carey Baird, Philadelphia 1869. | 40 000 SEK |
1149 | BYRÅ. Tillskriven Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | 60 000 SEK |
1150 | BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 28 000 SEK |
1150A | BYRÅ, av Mathias Ortmann (ca.1692–1757), Danmark, 1700-talets mitt. Rokoko. | 54 000 SEK |
1151 | BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko. | Återrop |
1152 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 70 000 SEK |
1153 | BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk. | Återrop |
1154 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk. Ej signerad. | 50 000 SEK |
1155 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 120 000 SEK |
1156 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 140 000 SEK |
1157 | BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk. Ej signerad. | 740 000 SEK |
1158 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
1159 | SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock, 1720/30-tal. | 20 000 SEK |
1160 | SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Rokoko. | 40 000 SEK |
1161 | SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 42 000 SEK |
1162 | VITRINSKÅP. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 70 000 SEK |
1163 | SEKRETÄR, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), daterad 1772. Rokoko. | 22 000 SEK |
1164 | RULLKLAFFSEKRETÄR, tillskriven Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Rokoko. | 75 000 SEK |
1164A | SKRIVBORD MED UPPSATS. Sengustasvianskt, 1700-talets slut. | 115 000 SEK |
1165 | SEKRETÄR, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), gustaviansk. Ej signerad. | 1 300 000 SEK |
1166 | SKRIVBORD, med UPPSATS, Sengustavianskt ca år 1800. | 30 000 SEK |
1167 | SALONGSBORD. Ryssland, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
1168 | TOILETTEBORD, av Lorentz Hallmén (mästare i Stockholm 1777-1791). Gustavianskt. | Återrop |
1169 | BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 26 000 SEK |
1170 | BORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 24 000 SEK |
1171 | BORD, av Anders Jacob Rosendahl (verksam i Arboga 1762-1836). Gustavianskt. | 24 000 SEK |
1172 | BORD, av Louis Moreau, Louis XVI, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
1173 | BORD, Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Sengustavianskt. | 28 000 SEK |
1174 | BORD. Stockholmsarbete, 1800-talets första hälft. Empire. | 14 000 SEK |
1175 | BRICKBORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 40 000 SEK |
1176 | FÄLLBORD, utfört vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. | 32 000 SEK |
1177 | FÄLLBORD, utfört vid Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. | 12 000 SEK |
1178 | FÄLLBORD, från Nils Asplinds verkstad i Falun, daterat 1814. | 12 000 SEK |
1179 | FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko. | 22 000 SEK |
1180 | BRASSKÄRM, 1700-talets slut. Gustaviansk. | 11 000 SEK |
1181 | BORD. Renässansstil, 1800-tal. | 48 000 SEK |
1182 | MATBORD. England, 1800-tal. | 60 000 SEK |