Nr. | Föremål | Klubbat pris |
990 | David Wretling, "Ungdom". | 50 000 SEK |
991 | Sigrid Fridman, "Havshästen". | 4 000 SEK |
992 | Carl Holsoe, Interiör med stol vid fönstret. | Återrop |
992A | Carl Holsoe, Vid frukostbordet. | 250 000 SEK |
993 | CARL HOLSOE, duk, signerad C. Holsöe. | Återrop |
994 | Peter Ilsted, Interiör med två flickor. | 200 000 SEK |
994A | Erik Henningsen, "Dansbanan". | 200 000 SEK |
995 | Peder Mork Mönsted, Gosse som metar. | 15 000 SEK |
996 | Berndt Lindholm, Bränningar. | 75 000 SEK |
997 | HELENE SCHJERFBECK, blyerts på papper, signerad HS Pont-Aven. Utförd 1883. | Återrop |
998 | Helene Schjerfbeck, "Andakt". | 30 000 SEK |
999 | Helene Schjerfbeck, "Sidenskon". | 65 000 SEK |
1000 | Helene Schjerfbeck, "Konvalescenten". | 75 000 SEK |
1001 | Albert Anker, Bröstbild av en pojke. | Återrop |
1002 | Jean Baptiste Camille Corot, "Plateaux Boises". | Återrop |
1003 | Jean-Barthold Jongkind, "Bateaux sur le Canal de Dordrecht". | Återrop |
1004 | Emile Laborne, Stilleben med urna och blommor. | Återrop |
1005 | JULES CHÉRET, duk, signerad J Cherét. | Återrop |
1006 | William Henry Margetson, Kvinna i båt. | 115 000 SEK |
1007 | Wlastimil Hofman, Porträtt av en flicka. | 32 000 SEK |
1008 | ISAAC HENZELL, uppfordrad duk, signerad I Henzell och daterad 1858. | Återrop |
1009 | Frederick Morgan, Ring O´Roses. | Återrop |
1010 | Pierre Signac, Miniatyr, "Karl XI" (1655-1697). | Återrop |
1011 | Friedrich Brentel I, Konung Gustaf II Adolf (1594-1632) vid slaget i Lützen 1632. | Återrop |
1012 | Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Pastoral scen med läsande herdinna. | 195 000 SEK |
1013 | Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap med rastande soldater. | 90 000 SEK |
1014 | Johan Pasch Tillskriven, Väggfält. Ruinlandskap rastande soldater och figurer vid brunn. | 85 000 SEK |
1015 | Johan Pasch Tillskrivna, Ruinlandskap med soldat och tvättande kvinna samt soldat och kvinnor vid brunn (2). | 95 000 SEK |
1016 | Alexander Roslin, Porträtt sannolikt föreställande Mlle Bourgevin de Linas, framställd som vestal. | Återrop |
1017 | Louis Masreliez, "Orfeus och Eurydice". | Återrop |
1018 | DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, hans ateljé, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1018A | DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL, Hans ateljé. Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1019 | CARL SPARRE, Olja på pannå, signerad och daterad 1708. | Återrop |
1020 | JOHAN PHILIP KORN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1021 | Louis Belanger, Landskap med vandrande figurer vid fors. | 17 000 SEK |
1022 | Jacob van der Doordt Hans art, Kung Gustav II Adolf (1594-1632). | 36 000 SEK |
1023 | Mikael Dahl, Damporträtt. | Återrop |
1025 | GUSTAF LUNDBERG, Tillskriven. Pastell, ej signerad. | Återrop |
1026 | Peter Adolf Hall Tillskriven, Flickporträtt föreställande Halls dotter. | 22 000 SEK |
1027 | Johan Philip Korn, Kustlandskap med fiskare och skutor. | 37 000 SEK |
1028 | Marcus Larsson, "Smugglarnas hamn". | 50 000 SEK |
1029 | Marcus Larsson, Solnedgång bakom klippor vid hav. | 270 000 SEK |
1030 | Fredrik Christian Kiaerskou, Stockholm sett från Mälaren. | 55 000 SEK |
1031 | Niclas Lafrensen d.y. Efter, "Le lever des ouvrieres en modes" och "École de danse" (2). | 26 000 SEK |
1032 | Pehr Hilleström, "En gåsse blåser såpbollar". | 195 000 SEK |
1033 | Pehr Hilleström, "Tvenne Qvinnor, den ena skurar kopparkärl och den andra skiölljer glas". | 310 000 SEK |
1034 | Pehr Hilleström, "Qvinna stöter i mortell" och "Qvinna kommer in med en lambstek" (2). | Återrop |
1035 | Pehr Hilleström, "En som låter raka sig" & "En man utdrar en tand på en annan" (2). | 120 000 SEK |
1036 | CARL PETTER HILLESTRÖM, tillskriven. Olja på pannå. | Återrop |
1037 | PEHR HILLESTRÖM, Olja på duk, signerad. | Återrop |
1038 | Pehr Hilleström, "Vinterstycke där en åker med fackla". | 165 000 SEK |
1039 | Carl Petter Hilleström, Landskap med byggnader och figurer (2). | 25 000 SEK |
1040 | CARL PETTER HILLESTRÖM, Olja på pannå, signerad och daterad 1789. | Återrop |
1041 | Pehr Hilleström, "Gustaf Vasa i Ornäs". | 36 000 SEK |
1042 | Pehr Hilleström, "Hertig Johan, med flera, på vaxholmen". | 44 000 SEK |
1043 | Pehr Hilleström, "Christina Gyllenstierna lämnar sitt leidebref till Christian II". | 40 000 SEK |
1044 | Pehr Hilleström, Interiör från en smedja. | 90 000 SEK |
1045 | Pehr Hilleström, Interiör av en kopparhytta med råkopparsmältning i Falun. | Återrop |
1046 | Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors Bruk. | 90 000 SEK |
1047 | Pehr Hilleström, Interiör av ankarsmedjan vid Söderfors bruk. | 50 000 SEK |
1048 | Pehr Hilleström, "Ett fruentimmer läser brev". | 180 000 SEK |
1049 | Pehr Hilleström, Interiör med ung dam och gumma som spår i kaffesump, från Näs Herrgård. | 120 000 SEK |
1050 | Pehr Hilleström, "Gosse som tecknar med rödkrita". | 50 000 SEK |
1051 | Pehr Hilleström, "En som stryker och en som stickar" Interiör från Näs herrgård. | 125 000 SEK |
1052 | Pehr Hilleström, Högläsning i ljusets sken. | 125 000 SEK |
1053 | Pehr Hilleström, "En gåsse tälgt och skurit sig i handen och en flicka förbinder". | Återrop |
1054 | Pehr Hilleström, "En piga som sopar och en flicka som ostädar". | 120 000 SEK |
1055 | Pehr Hilleström, "En Qvinna som skurar koppar". | 130 000 SEK |
1056 | Pehr Hilleström, Scen ur "Orlando Furioso". | Återrop |
1057 | Pehr Hilleström, "En snickare". | 65 000 SEK |
1058 | Pehr Hilleström, "Wagnmakare". | 65 000 SEK |
1059 | Pehr Hilleström, "Höns och kycklingar matas". | 70 000 SEK |
1060 | Pehr Hilleström Tillskriven, Stilleben med olje- och ättiksflaskor, ägg, bröd och lökar. | 80 000 SEK |
1061 | Isaac (Isaack) Luttichuys, Porträtt av en yngling med handskar. | 310 000 SEK |
1062 | Pieter Snayers Tillskriven, Kavalleribatalj. | 30 000 SEK |
1063 | ADAM FRANS VAN DER MEULEN, Tillskriven, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1064 | PAUWELS CASTEELS, Hans krets, Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1065 | Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril. | 80 000 SEK |
1066 | DIRCK WIJNTRACK, olja på pannå, signerad Wyntrack och daterad 1639? (på pallens kant). | Återrop |
1067 | PHILIPS GYSELS, Olja på pannå, signerad och daterad (16)49?. | Återrop |
1068 | Osias Beert Hans efterföljd, Stilleben med körsbär, grönsaker & glas. | 50 000 SEK |
1069 | Pietro Cappelli Hans art, Ruinlandskap med Janus triumfbåge. | 16 000 SEK |
1070 | Ruinlandskap med figurer vid kust, ett par. | 20 000 SEK |
1071 | Francesco Guardi Hans art, Capriccio med ruiner och figurer. | 10 000 SEK |
1072 | HENDRICK VAN BALEN, hans efterföljd. Olja på pannå, ej signerad. | Återrop |
1073 | CHARLES JOSEPH NATOIRE, Hans krets, Olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1074 | JEAN HONORÉ FRAGONARD, hans krets, olja på duk, ej signerad. | Återrop |
1075 | Jean-Marc Nattier Efter, Terpsichore - musikens och dansens musa. | 11 000 SEK |
1076 | Johannes Jacob Hartmann Tillskriven, Hamnbild. | 50 000 SEK |
1077 | Johannes Lingelbach Hans efterföljd, Hamnbild med orientaliska köpmän och elegant sällskap. | Återrop |
1078 | LUDOLF DE JONGH, hans krets. Olja på pannå 73 x 58 cm. Ej signerad. | Återrop |
1079 | Pierre Mignard Hans krets, Kung Ludvig XIV och hans maka (2). | Återrop |
1080 | ROSALBA CARRIERA, kopia efter, olja på duk. | Återrop |
1081 | LOUIS TOCQUE, hans art, olja på duk, oval. | Återrop |
1082 | Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Dam med pälsbrämad jacka. | 20 000 SEK |
1083 | Maurice Quentin de La Tour Efter, "Madame de Graffigny". | 15 000 SEK |
1084 | Michiel van Mierevelt Tillskriven, Ung dam klädd i svart och pärlor. | 30 000 SEK |
1085 | Jan Cornelisz Verspronck Tillskriven, Porträtt av ung dam med broderad dräkt, spetssjal och pärlor. | 44 000 SEK |
1086 | Roelof Koets, Sittande ung dam med hund i landskap. | 22 000 SEK |
1087 | Nicolas Lancret Hans krets, Porträtt av ung dam som herdinna. | 50 000 SEK |