DIRCK WIJNTRACK, olja på pannå, signerad Wyntrack och daterad 1639? (på pallens kant).
Köksinteriör med tunna, korg och lökar. 41 x 49 cm.
Parketterad pannå. Strödda retuscher. Krackelyr.
Bukowski Auktioner, 22 nov 1962, kat no 673.
Wijntrack var en holländsk konstnär född i Heusden. Man vet att han är född före 1925 men inte exakt när. Wijntrack målade främst djur, genrescener samt interiörer.