Fanerad med jakaranda, amarant och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Förkroppad front. Inläggningar av blomsterrankor. Bakstycket med brännmärkning C under krona (Karl XV som kronprins). Längd 120, bredd 59, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.
Karl XV (1826-1872).
Prins Carl Bernadotte (1911-2003).