Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1395 | STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 38 000 SEK |
1396 | STOLAR, fyra stycken. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 14 000 SEK |
1397 | STOLAR, sex stycken. Gustavianska, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
1398 | STOLAR, sex stycken, av Anders Hellman (mästare i Stockholm 1761-1793). | 38 000 SEK |
1399 | KARMSTOLAR, ett par, tillskrivna Karl Friedrich Schinkel. Empire, Berlin omkring 1830. | 1 050 000 SEK |
1400 | STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 42 000 SEK |
1401 | STOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 6 000 SEK |
1402 | STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. I Carl Christoffer Gjörwells art. | 36 000 SEK |
1403 | STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. I Carl Christoffer Gjörwells art. | 32 000 SEK |
1404 | STOLAR, sex stycken, av av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 22 000 SEK |
1405 | BANKETTER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 14 000 SEK |
1406 | BANKETTER, ett par. Sverige, 1800-tal. | 22 000 SEK |
1407 | TABURETTER, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 17 000 SEK |
1408 | TABURETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 12 000 SEK |
1409 | TABURETT. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock. | 13 000 SEK |
1410 | BARNSTOLAR, två stycken. Directoire och Chippendale, 1700/1800-tal. | 6 000 SEK |
1411 | SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock, 1700-talets början. | 180 000 SEK |
1412 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 20 000 SEK |
1413 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 16 000 SEK |
1414 | SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
1415 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 20 000 SEK |
1416 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk. | 32 000 SEK |
1417 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 22 000 SEK |
1418 | SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. | 18 000 SEK |
1419 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk. | 40 000 SEK |
1420 | SPEGEL, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811). Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
1421 | SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut. | 31 000 SEK |
1422 | SPEGELLAMPETTR, för ett ljus, två stycken snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko. | 40 000 SEK |
1423 | LJUSPLÅTAR, för ett ljus, ett par, försilvrad mässing. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 9 000 SEK |
1424 | VÄGGLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
1425 | APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Tillskrivna Jean-Louis Prieur, Paris omkring 1770. Louis XVI. | 150 000 SEK |
1426 | APPLIQUER, för fem ljus. Frankrike, 1800-tal. Senempire. | 18 000 SEK |
1427 | LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 65 000 SEK |
1428 | LJUSKRONA, för tolv ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 75 000 SEK |
1429 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
1430 | LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 28 000 SEK |
1431 | LJUSKRONA, för fyra ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 15 000 SEK |
1432 | LJUSRING, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
1433 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 24 000 SEK |
1434 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk omkring år 1800. | 33 000 SEK |
1435 | LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 32 000 SEK |
1436 | LJUSKRONA, för sex ljus. Nordeuropa, omkring år 1800. | 38 000 SEK |
1438 | AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
1439 | AMPEL, för sex ljus. Empire, 1800-talets första hälft. | 30 000 SEK |
1440 | KANDELABRAR/LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, samt en snarlik LJUSSTAKE. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
1441 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 28 000 SEK |
1442 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
1443 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe. | 18 000 SEK |
1444 | KANDELABRAR, för sex ljus. Empirestil, 1800-talets andra hälft. | 30 000 SEK |
1445 | BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis Philippe. | 22 000 SEK |
1446 | BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 16 000 SEK |
1447 | BORDSLAMPA, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början. | Återrop |
1448 | BORDSLAMPA, s. k. lampe bouillotte, för tre ljus. Empire, 1800-talets början. | 7 500 SEK |
1449 | BORDSLYSTER, för fyra ljus. Louis XVI, troligen Ryssland. | 16 000 SEK |
1450 | BORDSLAMPOR, ett par, av Henry Dasson 1877. Louis XVI-stil. | 26 000 SEK |
1451 | LAMPFOT. Louis XVI-stil, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1451A | KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 70 000 SEK |
1452 | LÄSLAMPA, för två ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 5 000 SEK |
1453 | LJUSSTAKAR, ett par. Sverige, 1700-talets första hälft. Barock. | 8 000 SEK |
1454 | LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI-stil, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1455 | LJUSSTAKAR S.K. CASSOLETTER, ett par. Louis XVI-stil, 1800-talets slut. | 12 000 SEK |
1456 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, tidigt 1800-tal. | 22 000 SEK |
1456A | LJUSSTAKAR, ett par. Wedevåg. Sengustavianska, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1457 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
1458 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 000 SEK |
1459 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, sent 1700-tal. Louis XVI. | 10 000 SEK |
1460 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 11 000 SEK |
1461 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 20 000 SEK |
1462 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 34 000 SEK |
1463 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |
1464 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 18 000 SEK |
1465 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
1466 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 8 000 SEK |
1467 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire. | 10 000 SEK |
1468 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Anders Wetterquist 1774 (mästare i Stockholm 1766-1793). Rokoko. | 50 000 SEK |
1469 | LJUSSTAKAR, ett par, av Gudmund Östling 1774 (mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko. | 24 000 SEK |
1470 | LJUSSTAKAR, ett par, av Jacob Sauer 1791 (mästare i Stockholm 1763-1802/04). Gustavianska. | 20 000 SEK |
1471 | KYLFAT, av Christopher Ringeltaube 1773 (mästare i Västervik 1755-1777). | 75 000 SEK |
1472 | TERRIN MED LOCK, av Lars Lundwall, (mästare i Jönköping 1761-1780/82). Rokoko. | 22 000 SEK |
1473 | FAT, tillskrivet Lorens Drenchler (Stockholm 1678-85). | 6 500 SEK |
1474 | GOLVUR. England, 1700-talets mitt. | Återrop |
1475 | GOLVUR, med fyra melodier, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Gustavianskt. | 38 000 SEK |
1476 | BORDSUR. England, 1700-talets första hälft. | 20 000 SEK |
1477 | VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 13 000 SEK |
1478 | VÄGGPENDYL, av Jacob Kock (verksam i Stockholm från 1762, död 1805). Gustaviansk. | Återrop |
1479 | VÄGGPENDYL, av Josua Lannér (Lannerus), urmakare i Karlskrona 1761. Gustaviansk. | 7 500 SEK |
1480 | BIBLIOTEKSUR, av Richard Keally, London omkring år 1800. | Återrop |
1481 | BORDSUR. Barock, 1600-tal. | 105 000 SEK |
1482 | BORDSUR. Farcot & Laurent, Frankrike, 1800-talets slut. | Återrop |
1483 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 20 000 SEK |
1484 | BORDSPENDYL, av Gustaf Undén. Empire, 1800-talets början. | 65 000 SEK |
1485 | BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire. | 26 000 SEK |
1486 | BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
1487 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 34 000 SEK |
1488 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
1489 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. | Återrop |
1490 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. "Style troubadour". | Återrop |
1491 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets första hälft. "Style troubadour". | Återrop |
1492 | BORDSPENDYL. Wien, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
1493 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 14 000 SEK |