Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1298 | PARURE i två delar. ARMBAND samt BROSCH/HÄNGE. Tillverkat av Gustaf Dahlgren, Malmö 1872 - 74. | 16 000 SEK |
1299 | RING med safir, ca 3.60 ct, och diamanter, ca 1.12 ct. | Återrop |
1300 | ARMBAND med fancy gula diamanter totalt ca 98.00 ct. | Återrop |
1301 | RING signerad Bulgari, modell Cerchi shield. | Återrop |
1302 | ARMBAND, Tiffany & Co, flätat i vitguld. | Återrop |
1303 | RING signerad Cartier, med briljantslipad diamant, 1.00 ct. Kvalitet ca F/VVS2. | 50 000 SEK |
1304 | RING med briljantslipade diamanter. Mittsten 1.50 ct, kvalitet F/IF enligt IGI cert, samt 0.36 ct pavéfattade diamanter. | Återrop |
1305 | RING med gammalslipad diamant ca 2.50 ct, kvalitet ca M-N/VVS. | 100 000 SEK |
1306 | RING med 24 briljantslipade diamanter i olika storlekar. Totalt 3.30 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H-I/VS-SI. | Återrop |
1307 | RING med safir, 1.30 ct, och tsavoritgranater och diamanter. | 12 000 SEK |
1308 | RING med briljantslipad diamant 1.22 ct. Kvalitet ca I/VVS. | 60 000 SEK |
1309 | ÖRHÄNGEN med tanzaniter, ca 4.00 ct, tsavoriter ca 2.60 ct och diamanter. | Återrop |
1310 | ÖRHÄNGEN signed Garrard, med briljantslipade diamanter, ca 6.00 ct totalt. | Återrop |
1311 | HÄNGE med obehandlad safir ca 24.00 ct, samt briljantslipade diamanter totalt ca 1.50 ct. | Återrop |
1312 | RING med safir 6.81 ct och diamanter 0.85 ct, enligt gravyr. | 46 000 SEK |
1313 | RING med diamanter i karmoseringsmodell, ca 1.80 ct. | Återrop |
1314 | ÖRHÄNGEN med olikfärgade safirer, rubiner, diamanter samt droppformade odlade pärlor. | Återrop |
1315 | RING med safir ca 5.50 ct samt åttkantsslipade diamanter totalt ca 0.13 ct. | 60 000 SEK |
1316 | ÖRHÄNGEN med safirer, diamanter och South Sea pärlor. | 17 500 SEK |
1317 | ÖRHÄNGEN signerade Dior, med 10 stycken briljantslipade diamanter, fattade i rörliga ringfattningar. | Återrop |
1318 | ÖRHÄNGEN med safirer, ca 0.85 ct, kyaniter, ca 19.10 ct och diamanter, ca 0.60 ct . | Återrop |
1319 | RING med briljantslipad diamant 1.95 ct enligt gravyr. Kvalitet ca H-I/VVS. | 85 000 SEK |
1320 | RING med iolit 8.44 ct samt diamanter tot. 1.11 ct. | 18 000 SEK |
1321 | RING med briljantslipad diamant 1.36 ct enligt gravyr. Kvalitet F-G/VS enligt gravyr. | Återrop |
1322 | RING med briljantslipad diamant, 1.66 ct, F/VS2 enligt GIA certifikat. | Återrop |
1323 | RING i syskonmodell med diamanter med äldre slipning, totalt ca 1.40 ct. | 19 000 SEK |
1324 | ÖRHÄNGEN med ovala odlade Söderhavspärlor (South sea) samt briljantslipade diamanter. Pärlor ca 12.5 mm x ca 15 mm. | 22 000 SEK |
1325 | RING med briljantslipade diamanter. Mittsten 1.03 ct F/VS1 samt 0.36 ct pavéfattade diamanter. IGI cert. | Återrop |
1326 | ÖRHÄNGEN med briljantslipade diamanter, 2.89 ct enligt gravyr. | 22 000 SEK |
1327 | COLLIER med baguettslipade diamanter totalt 1.03 ct. | Återrop |
1328 | ÖRHÄNGEN, Binder, 4 st Fancy Yellow diamanter totalt 1.80 ct samt 48 baguetteslipade diamanter totalt ca 2.00 ct. | 30 000 SEK |
1329 | ÖRHÄNGEN med odlade grå tahitipärlor, Ø ca 13 mm, samt diamanter totalt 0.78 ct. | Återrop |
1330 | BROSCH/HÄNGE med gammal- och rosenslipade diamanter totalt ca 1.50 ct. Franska stämplar. | 10 000 SEK |
1331 | BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 1.37 ct. Kvalitet IF 1 + River (D-E) enligt intyg från EGL (år 1977). I slutet etui. | Återrop |
1332 | BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad, 3.00 ct, i försluten HRD certifikat ask. M/VS1 enligt cert. | Återrop |
1333 | BRILJANTSLIPAD DIAMANT, oinfattad 2.69 ct, kvalitet Light Yellow (P-R)/VS1 enligt certifikat. | 70 000 SEK |
1334 | SKÅP. Italien, 1700-talets slut. | 95 000 SEK |
1334A | SKRIVSKÅP. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 34 000 SEK |
1335 | SKÅP. Jämtland, 1800-tal. | 22 000 SEK |
1335A | SKRIVSKÅP, av Johan Christian Linning (verksam i Stockholm 1779-1801). Sengustavianskt. | 38 000 SEK |
1336 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779). Rokoko. | Återrop |
1337 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1338 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko. | 55 000 SEK |
1339 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko. | 85 000 SEK |
1340 | BYRÅ, av Georg Haupt för Hertigen av Småland levererad 21 augusti 1782. Gustaviansk. | 4 600 000 SEK |
1341 | BYRÅ. Italien, 1700-talets slut. | 65 000 SEK |
1342 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | Återrop |
1343 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 40 000 SEK |
1344 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 25 000 SEK |
1345 | BYRÅ, tillskriven Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790). Gustaviansk. | 250 000 SEK |
1346 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
1347 | BYRÅ. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 60 000 SEK |
1348 | BYRÅ, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
1349 | BYRÅ, av Johan Almgren (mästare i Stockholm 1798-1805). Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
1350 | BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 38 000 SEK |
1351 | BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut. | 38 000 SEK |
1352 | DAMARBETSBORD, av Georg Haupt, (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 390 000 SEK |
1353 | BRICKBORD, tillskrivet Gottlieb Iwersson, (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustavianskt. | Återrop |
1354 | SYBORD. Tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813). Sengustavianskt. | 26 000 SEK |
1355 | SYBORD. Sengustaviansakt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
1356 | BORD. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Återrop |
1357 | BORD. Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft. | 36 000 SEK |
1358 | SPELBORD, av Carl Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1804-1829). Sengustavianskt. | 16 000 SEK |
1359 | BRICKBORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt. | 122 000 SEK |
1359A | SEKRETÄR, av Carl Hendric Blom (mästare i Stockholm 1796-1835). Empire. | 22 000 SEK |
1360 | SEKRETÄR. England, 1700-talets andra hälft. | Återrop |
1361 | SEKRETÄR. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan. | 13 000 SEK |
1362 | SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 19 000 SEK |
1363 | BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut. | 9 500 SEK |
1364 | SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778 - 1813). Gustaviansk. | Återrop |
1365 | SEKRETÄR, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk. | 190 000 SEK |
1366 | STENBORD. Sverige, 1700-tal. Barock. | 80 000 SEK |
1367 | SKÄNKBORD. Sverige, omkring år 1700. Barock. | 26 000 SEK |
1368 | BOCKBORD. Hälsingland, 17/1800-tal. | 36 000 SEK |
1369 | MATBORD. Sverige, 1800-tal. Senempire. | 22 000 SEK |
1370 | DIVANSBORD FRÅN HAGA SLOTT. Nyrokoko, 1800-talets mitt. | 20 000 SEK |
1371 | TEBORD, med fajansbricka. Rörstrand 1771. Rokoko. | 85 000 SEK |
1372 | HÖRNKONSOLBORD. Möjligen ritat av Jean-Eric Rehn. Gustavianskt, 1770-tal. | 40 000 SEK |
1373 | KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
1374 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt. | 48 000 SEK |
1375 | KONSOLBORD. Sengustaviansk, omkring år 1800. | 38 000 SEK |
1376 | GUERIDONER, ett par. Empire, 1800-talets början. | 28 000 SEK |
1377 | BORD. Empirestil, 1800-talets andra hälft. | 46 000 SEK |
1378 | SÄNG. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
1379 | SOFFA. Danmark, 1700-talets andra hälft. Louis XVI. | Återrop |
1380 | FÅTÖLJER, ett par. Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 19 000 SEK |
1381 | FÅTÖLJ, s.k. Gripsholmsmodell, 1700-talets andra hälft. | 17 000 SEK |
1382 | KARMSTOLAR, tre stycken. England, 1700-tal. Rokoko. | 14 000 SEK |
1383 | KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock. | 16 000 SEK |
1384 | KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
1385 | KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska. | 36 000 SEK |
1386 | KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 70 000 SEK |
1387 | KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 60 000 SEK |
1388 | FÅTÖLJER, ett par. Frankrike, 1830/40-tal. Louis Philippe. | 12 000 SEK |
1389 | KARMSTOLAR, ett par, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1775-1812). Gustavianska. | 48 000 SEK |
1390 | STOLAR, ett par, omkring år 1700. Barock. | 8 000 SEK |
1391 | STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra fjärdedel. Senbarock. | 5 000 SEK |
1392 | STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 19 000 SEK |
1393 | STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 24 000 SEK |
1394 | STOLAR, ett par. Italien, 1700-tal. Rokoko. | 24 000 SEK |