Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | FAT, porslin. Mingdynastin, Jiajing sex karaktärers märke och period (1522-1566). | 65 000 SEK |
2 | FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | Återrop |
3 | BOJAN med LOCK, porslin. Qingdynastin 1700-tal. | 3 000 SEK |
4 | BOJAN, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 3 200 SEK |
5 | BOJAN, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 2 800 SEK |
6 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 1 400 SEK |
7 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynstin Kangxi (1662-1722). Märke och period. | 6 000 SEK |
8 | KOPPAR med FAT, fyra stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 4 600 SEK |
9 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
10 | KOPPAR med FAT, ett par, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | Återrop |
11 | SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). Med Kangxis sex karaktärers märke och från perioden. | 100 000 SEK |
12 | VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
13 | VAS, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
14 | MINIATYRVASER (5), porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
15 | MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 200 SEK |
16 | VAS, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
17 | TEDOSA med LOCK, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
18 | SKÅL, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | Återrop |
19 | KOPP, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
20 | SKÅL, porslin, Qingdynastin, 1700-tal med fyra karaktärers hallmärke. | 230 000 SEK |
21 | SKÅL, porslin, Qingdynastin 1700-tal. | 10 000 SEK |
22 | PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs sex karaktärers märke. | 3 500 SEK |
23 | VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. | 4 000 SEK |
24 | KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs fyra karaktärers märke. | 1 800 SEK |
25 | SKÅL, porslin, Qingdynasti Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
26 | FAT, ett par. Qingdynastin Kangxi (1662-1722). | 3 500 SEK |
27 | FAT, porslin, Qingdynastin 1700-tal. | 13 000 SEK |
28 | SKÅLFAT, porslin, Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | Återrop |
29 | SNUSFLASKA, rökfärgat glas, insidesmålad. Signerad Ye Zhongsan, daterad renzi (1912). | Återrop |
30 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
31 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
32 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | 28 000 SEK |
33 | SNUSFLASKA, kalcedon. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
34 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers rött märke och period (1875-1908). | 32 000 SEK |
35 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 28 000 SEK |
36 | SNUSFLASKA, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 2 500 SEK |
37 | SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
38 | SNUSFLASKA, röd lack. Qingdynastin, med Qianlong fyra karaktärers märke. 1800-tal. | 42 000 SEK |
39 | MINIATYRVAS, porslin. Qingdynastin 1800-tal. | 4 000 SEK |
40 | RÖKELSEKAR, celadon, Longquan. Södra Songdynastin (1127-1279). | 180 000 SEK |
41 | MINIATYRKRUKA med LOCK, celadon. Mingdynastin (1368-1644). | 2 400 SEK |
42 | VAS, keramik. Songdynastin (960-1279). | 18 000 SEK |
43 | SKÅL, keramik, av "Yaozhou-typ", Songdynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
44 | SKÅL, keramik. "Henan-ware", Songdynastin (960-279). | Återrop |
45 | TESKÅL, keramik, temmoku, Jinyao-typ. Songdynastin (960-1279). | 3 000 SEK |
47 | TESKÅL, porslin, qingbai. Norra Songdynastin (960-1127). | 30 000 SEK |
48 | SKÅLFAT, keramik. Cizhou-typ, Norra Songdynastin (960-1127). | 10 000 SEK |
49 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 6 500 SEK |
50 | SKÅL, keramik. Songdynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
51 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
52 | BÄLTESSPÄNNE, brons. Zhoudynastin (ca. 1050-221 f.Kr). | 1 700 SEK |
53 | SPEGEL, brons. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). | 1 500 SEK |
54 | FIGURIN, förgylld brons. Mingdynastin 14/1500-tal. | 4 000 SEK |
55 | FIGURIN, förgylld brons. Mingdynastin, 1600-tal. | 26 000 SEK |
56 | LONGNÜ, förgylld brons, Mingdynastin, 1600-tal. | 22 000 SEK |
57 | BODHISATTVA, brons. Maitreya, Mingdynastin, 1600-tal. | 26 000 SEK |
58 | TEKOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynstin, Qianlong (1736-95) circa 1745-60. | 3 500 SEK |
59 | SKEDFAT, kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95. | 3 000 SEK |
60 | TALLRIK, kompaniporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). Ca 1740. | 5 000 SEK |
61 | CHOCKLADKOPP med FAT, porslin, Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 7 000 SEK |
62 | KOPP, porslin, Qingdynastin Qianlong (1736-95). | Återrop |
63 | SKÅL med LOCK samt KOPP, vapenporslin. Qingdynastin Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
64 | GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 7 000 SEK |
65 | GALLERFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 8 500 SEK |
66 | KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
67 | KOPP med FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-1795). | 4 000 SEK |
68 | TALLRIK, porslin. Qingdynastin, Jiaging (1796-1820). | 4 500 SEK |
69 | VAS med LOCK, kompaniporslin, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 2 400 SEK |
70 | URNA med LOCK, kompaniporslin. Qingdynasty, Qianlong (1736-95). | 50 000 SEK |
71 | TRIPOD, grått lergods. Neolitisk tid, ca 1500 fkr. | 4 500 SEK |
72 | FIGURIN, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). | Återrop |
73 | KVINNOHUVUD, lergods. Handynastin (206 f.Kr-220 e.Kr). | 10 000 SEK |
74 | BUDDHA, keramik. Mingdynastin, 1600-tal. | 3 500 SEK |
75 | PENSELVASER, ett par, bambu. Qingdynastin 1800-tal. | 9 000 SEK |
76 | VASER, ett par, lack. Sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
77 | PENSELMUGG, elfenben. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
78 | KOPP, emalj, Qingdynastin 1700-tal. | Återrop |
79 | TEKANNA, keramik. Yixing, sen Qingdynastin (1644-1912), | 20 000 SEK |
80 | VATTENDROPPARE, stengods. Choson perioden 1800-tal. Korea. | 9 000 SEK |
81 | TRÄSNITT (2), Hokusai (1760-1849). Ur serien: Hyaku monogatari, troligen senare tryck, 1800-tal. | 4 000 SEK |
82 | KOPPAR, ett par, porslin. Kina troligen Republik. Med Kangxis sex karaktärers märke. | 42 000 SEK |
83 | PENSELBAD, ett par, keramik, Qingdynastin 1800-tal. Med Yongzheng sigillmärke. | 9 000 SEK |
84 | PENSELBAD, keramik, Qingdynastin 1800-tal. | 9 000 SEK |
85 | PENSELBAD, porslin, Qingdynastin 1800-tal. | Återrop |
86 | VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
87 | PENSELBAD, bisquit. Qingdynastin 1800-tal. | 3 000 SEK |
88 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Yongzheng sex karaktärers märke (1723-35) och period. | 520 000 SEK |
89 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng sex karaktärers märke och period. | 145 000 SEK |
90 | SKÅLFAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
91 | VAS, porslin, Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs sigillmärke i rött. | 30 000 SEK |
92 | VAS, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Qianlongs sigillmärke. | 9 000 SEK |
93 | KOPPAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 12 000 SEK |
94 | KOPP, porslin, Qing dynastin 1800-tal. Med Qianlongs sigillmärke i rött. | 5 000 SEK |
95 | KOPPAR, ett par, porslin. Kina, Republik. Med Qianlongs sigillmärke. | 130 000 SEK |
96 | VATTENDROPPARE, porslin. Qingdynastin, daterade Guangxus 34:3 regeringsår, motsvarande 1908. | 16 000 SEK |
97 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | Återrop |
98 | KOPP, porslin, Qingdynastin 1800-tal. Med Daoguangs sigillmärke. | 5 000 SEK |
99 | SKÅL, porslin. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
100 | SKÅl, porslin. Qingdynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | Återrop |
101 | SKÅLAR, porslin. Sen Qingdynasti (1644-1912). | Återrop |