Mässing, ställvis försilvrat. Hexagonalt. Urtavla med graverad landskapsscen. Sifferring med romerska siffror. Urverk med sliten signering "Jacob Erha Horn" (?). Längd 14, höjd 9,5 cm.
Skador, kompletteringar.
Maurice, Klaus, Die deutsche Räderuhr, München 1976, del II, nr 616, visar ett reseur från Danzig av Paul Horn från 1600-talets mitt.