Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1624 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
1625 | LJUSSTAKAR, ett par. Empire. Frankrike, 1800-talets början. | Återrop |
1626 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
1627 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 19 000 SEK |
1628 | LJUSSTAKAR, ett par. Troligen 1900-talets början. Louis XVI-stil. | 8 500 SEK |
1629 | LJUSSTAKAR, ett par, av Fredrik Ahlman 1777, mästare i Karlskrona 1766-1789. Rokoko. | 15 000 SEK |
1630 | LJUSSTAKAR, ett par, av Eric Pettersson Krietz 1775, mästare i Stockholm 1753-1795/1805. Gustavianska. | 7 000 SEK |
1631 | LJUSSTAKAR, ett par, av Hans Wicksten, mästare i Västerås 1782-1810/14. Sengustavianska. | 9 500 SEK |
1632 | LJUSSTAKAR, ett par, av Hans Wicksten, mästare i Västerås 1782-1810/14. Sengustavianska. | 11 000 SEK |
1633 | LJUSSTAKAR, fyra stycken, av Eric Pettersson Krietz 1794 (mästare i Stockholm 1753-95/1805). Sengustavianska. | 22 000 SEK |
1634 | TEKANNA, av Gudmund Östling 1778, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko. | 8 000 SEK |
1635 | TEKANNA, av Olof Artedius 1760, mästare i Jönköping 1753-79. Rokoko. | 9 500 SEK |
1636 | TEKANNA, av Samuel Pilström 1779, mästare i Örebro 1768-1783/95. Rokoko. | 9 300 SEK |
1637 | VINKANNA, av Johan Fredrik Logren 1776, mästare i Falun 1776-1787. | 10 000 SEK |
1638 | VATTENCISTERN, av Israel Buhrman 1779, mästare i Stockholm 1773-1798/1812. | 18 500 SEK |
1639 | KVARTER, av Johan Christopher Pohlitz 1727, mästare i Stockholm 1723-1742/45. | 7 000 SEK |
1640 | KALLSKÅLSSKÅLAR två stycken, av Melchior Leffler 1819/25, mästare i Visby 1745-1791/1840. | 10 000 SEK |
1641 | MATSKÅL, av Carl Petter Eckerström 1832, mästare i Västerås 1821-43/59. | 2 000 SEK |
1642 | MATSKÅLAR, ett par. Melchior Leffle 1841, mästare i Visby 1745-91/1840. | 2 000 SEK |
1643 | OBLATSKRIN, av Johan B. Sundberg 1786, mästare i Göteborg 1781-1812. | 12 000 SEK |
1644 | GRÖTSKÅL, av Samuel Weigang 1795, mästare i Stockholm 1778-93/96. | 2 400 SEK |
1645 | SKÅL, av Gustaf Lundwall 1756, mästare i Jönköping 1752-1768. | 3 000 SEK |
1646 | BRÄNNVINSSKÅLAR, fyra stycken, av Gottlob Friedrich Baumann, mästare i Hudiksvall 1789-1826/31. | 13 500 SEK |
1647 | BRÄNNVINSPLUNTOR, två stycken, av Hans Wicksten (en märkt 1808), mästare i Västerås 1782-1810/14. | 4 000 SEK |
1648 | BÄGARE, ett par, av Mathias Rundquist 1826, mästare i Karlskrona 1778-1820/35. | 2 500 SEK |
1649 | HANDFAT, sannolikt av Johan Johansson 1697, mästare i Stockholm 1677-1715/23. | 4 500 SEK |
1650 | FAT, av Levin Caspar Schönfeldt 1706, mästare i Stockholm 1693-1715. | 9 000 SEK |
1651 | FAT, av Melchior Beck 1741, mästare i Stockholm 1693-1747. | Återrop |
1652 | FAT, två stycken, av Gudmund Östling 1783/85, mästare i Vimmerby 1762-90. | 5 000 SEK |
1653 | FAT, av Samuel Marnel 1764, mästare i Stockholm 1748-1775. Rokoko. | 2 700 SEK |
1654 | STEKFAT, två stycken, av Lars Lundwall 1774, mästare i Jönköping 1761-1780/82. | 5 500 SEK |
1655 | STEKFAT, av Eric Pettersson Krietz 1764 mästare i Stockholm 1753-95/1805. | 3 500 SEK |
1655A | GOLVUR, av Nils Berg (urmakare i Stockholm 1751-94). Rokoko. | 165 000 SEK |
1656 | GOLVUR. Nygotik, 1800-talets första hälft. | Återrop |
1657 | Byråklocka (utan byrå), av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84). Rokoko, omkring år 1767. | 12 000 SEK |
1658 | VÄGGPENDYL S. K. KARTELLUR. Frankrike, 1770-tal. Louis XVI. | 15 000 SEK |
1659 | VÄGGPENDYL, av Hans Wessman (verksam i Stockholm 1787-1805). Sengustaviansk. | 8 500 SEK |
1660 | VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 6 800 SEK |
1661 | KONSOLUR, av Johan Nyberg d. y. (verksam i Stockholm 1787-1801). Rokoko. | Återrop |
1662 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV. | 32 000 SEK |
1663 | BORDSPENDYL. Troligen Schweiz, 1700-tal. | 8 000 SEK |
1664 | BORDSUR MED SPELVERK, av Stephen Rimbault verksam i London 1744-85. George III. | 95 000 SEK |
1665 | BIBLIOTEKSUR. London, 1700-talets början. | 34 000 SEK |
1666 | SOLUR. Sannolikt Nordeuropa, omkring år 1600. | 22 000 SEK |
1667 | PILLAR CLOCK. Japan, 1800-tal. | Återrop |
1668 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 26 000 SEK |
1669 | BORDSPENDYL. Louis XVI, 1700-talets slut. | Återrop |
1670 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783-1806. Sengustaviansk. | 7 000 SEK |
1671 | BORDSPENDYL, Sengustaviansk, Anders Lundstedt, (urmakare i Stockholm 1786-1820). | Återrop |
1672 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 32 000 SEK |
1673 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-tal. | 36 000 SEK |
1674 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 15 000 SEK |
1675 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 13 000 SEK |
1676 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 11 000 SEK |
1677 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 7 500 SEK |
1678 | BORDSPENDYL, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). Gustaviansk. | 12 000 SEK |
1679 | BORDSPENDYL, av Johan Erik Callerström, urfabrikör från 1817 i Stockholm. Empire. | 15 000 SEK |
1680 | BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft. | 40 000 SEK |
1681 | URNA MED LOCK. Italien, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1682 | URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk. | 26 000 SEK |
1683 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 25 000 SEK |
1684 | URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire. | 24 000 SEK |
1685 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
1686 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire. | 7 000 SEK |
1687 | BORDSPLATEAU, tre delar. Pierre Philippe Thomires art (1751–1843), Paris. Empire, 1800-talets början. | 150 000 SEK |
1688 | PRYDNADSKANNOR, ett par. Troligen Frankrike, 1800-talets mitt. | 8 000 SEK |
1689 | LOCKURNOR, ett par. Louis XVI-stil i Clodions art, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1690 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 17 000 SEK |
1691 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil. | 10 000 SEK |
1692 | BRASUTENSILIER, tre delar, mässing, 1700-tal. | 6 000 SEK |
1693 | PRIMKLOCKA. Troligen Holland, 1500-tal. | 7 000 SEK |
1694 | DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 14 000 SEK |
1695 | DOSA. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
1696 | ASK med lock. Sverige, 1700-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
1697 | RESEBESTICK, daterat 1716. Senbarock. | 13 300 SEK |
1698 | KUNG GUSTAF III (1746-1792), Encyclopedie ou dictionnaire universel...connoissances humaines. Planches, M. de Felice. | 70 000 SEK |
1699 | JORDGLOB, av Åkerman 1760 och Akrel 1790. | 125 000 SEK |
1700 | RAM, av Carl Corssar (spegelmakare i Stockholm 1791). Gustaviansk. | 9 000 SEK |
1701 | FOTOGRAFI, föreställande August Strindberg, av Herman Andersson 1899. | 12 000 SEK |
1702 | BROSCHYR. "HVITA STJERN LINIEN", "WHITE STAR LINE", "OLYMPIC & TITANIC". 45,000 TONS-VARDERA. GENERALAGENT CARL ERIKSSON. | 18 000 SEK |
1703 | TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft. | 100 000 SEK |
1704 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1800-tal. | 26 000 SEK |
1705 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal. | 40 000 SEK |
1706 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal. | 40 000 SEK |
1707 | TRÄDGÅRDSURNOR, ett par. England, 1860-tal. | 37 000 SEK |
1708 | GALJONSFIGUR, 1800-tal. Tidigare på briggen Berna från Gävle. | 60 000 SEK |
1709 | MUMMY SARCOPHAGUS, Egypt, Third Intermediate Period, circa 700-800 BC. | 100 000 SEK |
1710 | PLÅNBOK, SIDEN. 18,5 x 13 cm. Europa, omkring 1800. | 2 000 SEK |
1711 | DÉCOUPURER, 2 st. Sannolikt Sverige, 1700-tal. 20 x 12,5 cm vardera, med samtida ram 24 x 16,5 cm vardera. | 3 000 SEK |
1712 | BRODERAD TAVLA. Sverige omkring 1800. 27,5 x 32,5 cm, med samtida ram 38 x 42,5 cm. | 7 000 SEK |
1713 | BRODERAD TAVLA. Sverige omkring 1800. 26,5 x 32 cm, med samtida ram 36 x 41,5 cm. | 5 000 SEK |
1714 | FÄRGETSNING PÅ SIDEN, 3 ST. Sengustavianska. Ca 21 x 39,5 cm vardera, med ramar ca 29,5 x 48,5 cm vardera. | 17 000 SEK |
1715 | DUK, linnedamast. 398,5 x 263 cm. Wadstena Fabrik. | 4 000 SEK |
1716 | ÅKDYNA (agedyna). "Bäckahästen". Rölakan. 48 x 99 cm. Skåne omkring 1800. | 8 000 SEK |
1717 | ÅKDYNA (agedyna). "Bebådelsen". Flamskväv. 52 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft. | 19 000 SEK |
1718 | RYA. 187 x 142 cm. Finland 1800-talets förra hälft. | Återrop |
1719 | RYA. 171,5 x 129,5 cm. Finland, daterad 1771. | 7 000 SEK |
1720 | RYA. 202 x 138cm. Sverige/Finland. Daterad 1820. | Återrop |
1721 | ANTIKT NURATA SUZANI. 216,5 x 145,5 cm. | 23 000 SEK |
1722 | ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI BRODERI. 222,5 x 165 cm. | 5 000 SEK |