Snidat, förgyllt och bronserat foder. Vitlackerad urtavla märkt "Hans Wessman Stockholm". Krön med bandrosett och blommor. Höjd 95, bredd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Skador och lagningar.
Bagarmästare och grosshandlare Carl Åberg (1826-1913), Uppsala.