Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | FAT, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke i rött och period (1821-1850). | 7 000 SEK |
2 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Daoguangs märke och period i rött (1821-50). | 9 000 SEK |
3 | SKÅL, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
4 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-1850). | 28 000 SEK |
5 | FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912)med Qianlongs sigillmärke. | 12 000 SEK |
6 | SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs märke. | 12 000 SEK |
7 | SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sex karaktärers märke respektive Qianlongs sigillmärke. | 30 000 SEK |
8 | SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke. | 40 000 SEK |
9 | SKÅL, porslin. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 2 000 SEK |
10 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
11 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs märke och period (1821-1850). | 180 000 SEK |
12 | SKÅLFAT, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlong respektive Daoguang sigillmärken. | 13 000 SEK |
13 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke. | 36 000 SEK |
14 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, med Tongzhis sex karaktärers märke och period (1862-74). | 40 000 SEK |
15 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, med Yongzhengs sex karaktäreras märke respektive Daoguangs sigillmärke. | 250 000 SEK |
16 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin (1644-1912), med Yongzhengs sex karaktärers märke. | 10 000 SEK |
17 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke. | 65 000 SEK |
18 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke. | 85 000 SEK |
19 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Kangxis sex karaktärers märke. | 65 000 SEK |
20 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Daoguangs sigillmärke. | 60 000 SEK |
21 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Guangxu märke och period (1874-1908). | 24 000 SEK |
22 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908). | 26 000 SEK |
23 | VAS, porslin. Mingform (hu). Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke. | 400 000 SEK |
24 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 30 000 SEK |
25 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 145 000 SEK |
26 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 25 000 SEK |
27 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 33 000 SEK |
28 | PARERSTÅNG, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
29 | KLANGSTEN med TRÄSTÄLL, nefrit. Qing dynastin, troligen 1800-tal. | 20 000 SEK |
30 | HÅRNÅLAR, 10 stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 28 000 SEK |
31 | HÅRPRYDNADER, tre stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 8 000 SEK |
32 | HÅRPRYDNAD, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 45 000 SEK |
33 | DEKORATIONER, nio stycken, nefrit. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 28 000 SEK |
34 | HÄNGE, jadeit. 1900-talets början. | 24 000 SEK |
35 | MANCHETTKNAPPAR, ett par, jadeit samt delvis förgyllt silver. Kina, 1900-talets början. | 3 500 SEK |
36 | ASK med LOCK, delvis förgylld, med skulpterad nefritplakett. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 5 500 SEK |
37 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit och förgylld metall. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 17 000 SEK |
38 | ARMBAND och METALLINFATTADE STENAR, fem delar, nefrit och glas samt rosa turmalin. Sen Qing dynasti / tidigt 1900-tal. | 14 000 SEK |
39 | RULLMÅLNING, landskap med Lohans, i Li Gonglins art (1049-1106), troligen 1600-tal. | 40 000 SEK |
40 | RULLMÅLNING. Tillskriven Gai Qi (Yuhu waishi, 1774-1829). | 105 000 SEK |
41 | OLJEMÅLNING, efter Lang Shining (Giuseppe Castiglione), Qing dynastin, 1800-tal. | 160 000 SEK |
42 | MÅLNINGAR, 12 stycken, tusch och färg på papper. Okänd konstnär, sen Qing dynastin (1644-1912). | 36 000 SEK |
43 | MÅLNING, handscroll, tusch och färg på siden samt kalligrafi. Sen Qingdynastin (1644-1912). | 210 000 SEK |
44 | MÅLNING, Guanyin. Guld på mörkblått papper, av Min Zhen (1730-c. 1788), signerad 'Zheng Zhai Min Zhen jing xie'. | 90 000 SEK |
45 | MÅLNING, föreställande Guanyin, tillskriven Gai Qi (1774-1829). | 32 000 SEK |
46 | RULLMÅLNING, blommmor i vas samt attiraljer från den lärde mannens skrivbord, sen Qing dynastin (1644-1912). | 42 000 SEK |
48 | KEJSERLIGT EDIKT. Kangxi, daterat 1664 och från tiden. | 150 000 SEK |
49 | SOLFJÄDER, i träask och silkesklädd kartong. Qing dynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
50 | TUSCHAVKLAPPNING. Troligen sen Qing dynasti (1644-1912). | 3 000 SEK |
51 | SKÅLFAT, emalj på koppar. Kanton. Qianlong sigillmärke och period (1736-1795). | 75 000 SEK |
52 | SNUSFLASKA, insidesmålad, samt med inskription Ma Shaoxuan, daterad 1897. | Återrop |
53 | SNUSFLASKOR, två stycken, insidesmålade samt med inskription Rongjiu, omkring år 1900. | 4 500 SEK |
54 | SNUSFLASKOR, sex stycken, agat och rökkvarts. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 11 000 SEK |
55 | SNUSFLASKA, soapstone. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 11 000 SEK |
56 | SNUSFLASKOR, sex stycken, porslin, glas och lack. Sen Qing dynasti (1644-1912)/tidig Republik (1912-1949). | 7 500 SEK |
57 | SNUSDOSA, hardwood. Qing dynasti, 1800-tal. | 18 000 SEK |
58 | FIGURIN, trä. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 4 500 SEK |
59 | SKULPTERADE VALNÖTTER, två par. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 5 000 SEK |
60 | RADBAND, persikokärnor. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 6 500 SEK |
61 | BÄGARE, lack. Qing dynastin, 1600/1700-tal. | 11 000 SEK |
62 | VINKOPPAR, 12 stycken, pekingglas. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 5 000 SEK |
63 | MANDARINKNAPPAR, 14 stycken. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 24 000 SEK |
64 | SKÅLAR, fem stycken, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Daoguangs och Tongzhis märke. | 80 000 SEK |
65 | VINKOPPAR, elva stycken, porslin. Qing dynastin, med Guangxus sex karaktärers märke och period (1874-1908). | 195 000 SEK |
66 | SKÅLAR med LOCK, tre stycken, porslin. Qing dynastin Guangxus märke och period (1874-1908). | 12 000 SEK |
67 | SKÅLAR med LOCK, fyra stycken samt två FAT, porslin. Qing dynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908). | 11 000 SEK |
68 | FAT, tre stycken, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 4 500 SEK |
69 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Guangxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 4 500 SEK |
70 | SKÅLFAT, 11 stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 12 000 SEK |
71 | KOPPAR, sju stycken, porslin. Qing dynastin, fyra med Tongzhis sex karaktärers märke (1862-1874), | 145 000 SEK |
72 | PENSELBAD, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
73 | KOPPAR, tre stycken, porslin. Qing dynastin, med Daoguangs sigillmärke och period (1821-50). | 60 000 SEK |
74 | KOPPAR, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 17 000 SEK |
75 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, med Tongzhis fyra karaktärers märke. | 30 000 SEK |
76 | FAT, porslin. Qing dynastin, Guangxu sex karaktärers märke och period (1875-1908). | 11 000 SEK |
77 | FAT, porslin. Sen Qing dynastin, med Qianlong sex karaktärers märke. | 1 000 SEK |
78 | SKÅLAR med LOCK, fyra stycken, porslin. 1900-talets början med Guangxus sex karaktärers märke i rött. | 4 500 SEK |
79 | SKÅLFAT, 14 stycken, porslin. Tidigt 1900-tal. | 7 500 SEK |
80 | FAT, sex stycken, samt SKÅLFAT, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1912), Chenghuas fyra karaktärers märke. | 3 000 SEK |
81 | FAT, porslin. Qing dynastin (1644-1912) med Qianlongs sigillmärke. | 17 000 SEK |
82 | SKEDAR, 10 stycken, porslin. Sen Qing dynasti, omkring 1900. | Återrop |
83 | SKÅL, yixinggods. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
83A | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
84 | FIGURIN, blanc de chine. Sen Qing dynasti (1644-1912). | 5 000 SEK |
85 | MINIATYR, brons. Troligen Tang dynastin (618-907). | 3 500 SEK |
86 | LAMA, kopparlegering. Föreställande Tsong Khapa, troligen Nepal, 1800-tal eller äldre. | 8 000 SEK |
87 | DHARMAPALA, miniatyr, förgylld brons. Sinotibetansk, troligen 1700-tal. | 2 500 SEK |
88 | GUANYIN, patinerad brons. Ming dynastin (1368-1644). | 1 450 000 SEK |
89 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuandes sex karaktärers märke. | 90 000 SEK |
90 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin (1368-1644), med Xuandes sex karaktärers märke. | 350 000 SEK |
91 | RÖKELSEKAR, brons. Med Yunjian Hu Wenming zhi sex karaktärers märke, Ming dynastin 15/1600-tal. | 26 000 SEK |
92 | RÖKELSEKAR, brons. Ming dynastin, 15/1600-tal, med inristat fyra karaktärers Hu Wenming märke. | 17 000 SEK |
93 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin (1644-1912) med Xuandes sex karaktärers märke. | 19 000 SEK |
94 | SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (25-220). | 10 000 SEK |
95 | SPEGEL, brons. Östra Han dynastin (205-220). | 5 000 SEK |
96 | SPEGEL, brons. Tang dynastin (618-907). | 2 500 SEK |
97 | SPÄNNEN och HÄNGEN, sju delar, brons. Ordo, Krigande staterna (481-221 f.Kr). | 4 500 SEK |
98 | BRONSFÖREMÅL, sex delar. Bältesspännen samt delar av vapen, arkaiska, Zhou-/Han dynastin. | 2 000 SEK |
99 | BÄLTESSPÄNNE, förgylld brons. Troligen Han dynastin (206 f.Kr-220). | Återrop |
100 | PAPPERSVIKT, brons. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 12 000 SEK |