Nr. | Föremål | Ändringar |
12 | VISTOSI VETRERIA, takarmatur, Italien 1960-tal. | Vistosi Vetreria |
15 | MATHIEU MATEGOT, Atelier Mategot, tillskriven, takarmatur, Frankrike 1950-tal. | Höjd skall vara totalt 126 cm/ Total height 126 cm. Stången förlängd från ca 70 cm till 126 cm/ The rod pro-longed from ca 70 cm to 126 cm. |
41 | JONAS BOHLIN, fåtöljer, ett par, "Paris", Lammhults 2000. | Följerätt; droit de suite on this lot (d) |
46 | PER B SUNDBERG, bordslampa, Orrefors 2004. | Följerätt; droit de suite on this lot (d) |
48 | AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal. | Tillskriven Aino Aalto; attributed to Aino Aalto. Sannolikt kompletterad, senare bemålad; probably later parts, repainted. |
90 | STOLAR, ett par, Børge Mogensen, "Ruder Konge", Sørgeborg Møbelfabrik, Danmark. | Ej följerätt; no droit de suit on this lot. En stol med liten reva i sitsen, slitage; one chair with small tear, wear. |
98 | VERNER PANTON, "Fun Lamp", Lüber, 1960-tal. | Extra prismor medföljer; extra prisms included. |
129 | MATTA. "Bukett". Kort rya i handtuftteknik från Hitex (Svängsta). 197 x 198,5 cm. Formgiven av Maria Löw. | Obetydliga fläckar. |
235 | David Hockney, "Catherine's Walk", ur:"Some More New Prints". | Unexamined out of frame. Apperently in good condition. |
244 | Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Faces". | Omfattas av följerätt (d) |
245 | Karin Mamma Andersson & Jockum Nordström, "Pieces". | Omfattas av följerätt (d) |
264 | Andy Warhol, "Campbell's soup can on shopping bag". | Ej examinerad ur ram. |
287A | Annika Elisabeth von Hausswolff, "The Legacy of the Beige", 2002. | Estelle af Malmborg (red.), "Contemporary Swedish Photography", 2012, avbildad sid 75. |
318 | Julius Shulman, Case Study House # 22, Los Angeles, California, 1960. | Fotografier är inte vintage. |
320 | Mary McCartney, "Kate in boots", 2004. | Edition 9/10 + 2 AP. |
330 | Vik Muniz, "Shadow Painter (Pictures of Chocolate)", 1998. | Fel utrop i den tryckta katalogen. Korrekt utrop är 350.000-400.000. |
348 | Tuija Lindström, "Karin i himlen/ Karin in Heaven", 1991. | Estelle af Malmborg (red.), "Contemporary Swedish Photography", 2012, avbildad sid 131. |
350 | Christer Strömholm, Post Restante, Tarragona 1958. | Fotografiet är tidigt men inte vintage. |
356 | Walter Niedermayr, "Titlis, I", 1999 (Diptyk). | Diptyken är placerad i fel följd i den tryckta katalogen. Men presenteras i rätt följd i visningen samt i webbkatalogen. |
359 | Luis Gispert, "Fruta Estrata", 2011. | Luis Gispert, "Decepcion", 2011, avbildad. |
362 | Henri Cartier-Bresson, "Sunday on the Banks of the Marne", 1938. | Fotografiet är vintage. |
418 | Ola Billgren, "Källan". | Korrekt titel : "Källan" |
444 | Bjarne Melgaard, "Kill Me Before I Do It Myself". | Notera att skulpturerna är utförda i ett syntetiskt blandmaterial med bronsslip. |
460 | Kristina Jansson, "De Förklädda". | Målningen har proveniens Milliken Gallery, Stockholm. |
461 | Kristina Jansson, "Var är Bruden". | Felaktigt födelseår angivet i tryckt katalog. Konstnären är född 1967. Målningen har proveniens Milliken Gallery, Stockholm. |
476 | Susan Weil, "Tidal Schah". | Fel bild i den tryckta katalogen - hänvisa till bilden i webkatalogen. Konstverket formas till en båge. |
481D | Dan Wolgers, "Våta kinder". | Tillhörande podium och glashuv medföljer. |