476
381452

Susan Weil

(USA, Född 1930)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 770 EUR
1 370 - 1 820 USD
Klubbat pris
9 600 SEK

Susan Weil
(USA, Född 1930)

"Tidal Schah"

Signerad Susan Weil och daterad 2/4/98. Sju delar, numrerade 1-7. Blandteknik och akvarell på papper 77 x 56 cm vardera, inklusive plexilåda.

Tilläggslista

Fel bild i den tryckta katalogen - hänvisa till bilden i webkatalogen. Konstverket formas till en båge.

Proveniens

Anders Tornberg Gallery, Lund.

Anders Tornberg Gallery, Lund, "Susan Weil", 1978.

Formgivare

Susan Weil skapar innehåll och berättelser utifrån det abstrakta och icke-figurativa. Hon bör förstås mot bakgrund av New Yorks avantgardekonstnärer under 50- och 60-talen, som tillsammans utvecklade den abstrakta expressionismen; Jackson Pollock, Willem de Kooning, Andy Warhol, Jean Tinguely och Robert Rauschenberg. Hon har under långa perioder av sin konstnärliga bana arbetat med papper. Hennes verk ingår i serier, där papprets rörelse genomgår förändringar. Ofta slutar dessa med ett ifrågasättande av konstens krav på skönhet.