Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
238. VÄST, siden. Höjd 105 cm. Kina omkring 1900, sen Qing.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1530. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
159. JENS-FERDINAND WILLUMSEN, torrnål, sign o dat 1888/1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
458. Fredric Westin, Titelblad till Magnus Lehnbergs predikningar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
448. Carl Petter Hilleström, Landskap med herdinna och getter vid bro.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
1284. BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
925. ASTROLOGISK KALENDER, ostämplad, silver och mässing, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1425. KOPP med FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
1295. FIGURIN, förgylld brons. Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
1529. FIGURIN, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
512. BORD. Sverige, 1700-tal. Senbarock.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1561. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
1282. VAS med LOCK, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1559. KOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
1272. PLAKETT, nefrit. Troligen Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
739. SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.
739. SMÖRASK med LOCK, fajans. 1700-tal, troligen Marieberg.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
822. KORG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1833.
822. KORG, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1833.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
924. DOSA, av Andreas Öhrman, Stockholm 1758.
924. DOSA, av Andreas Öhrman, Stockholm 1758.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
799. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.
799. VINKYLARE, porslin. "Flora Danica", Kungl dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
774. FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
774. FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
775. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.
775. FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, 1760-65.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
804. IKON, Ryssland 1800-tal.
804. IKON, Ryssland 1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
469. OKÄND KONSTNÄR, kritteckning på papper. Holländsk skola, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1339. FIGURIN, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1339. FIGURIN, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
149. John Bauer, "-En sådan eländig liten bleknos!".
149. John Bauer, "-En sådan eländig liten bleknos!".
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
148. John Bauer, "-God kväll farbror sa' pojken".
148. John Bauer, "-God kväll farbror sa' pojken".
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
464. Egron Lundgren, Dansande italiensk flicka.
464. Egron Lundgren, Dansande italiensk flicka.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
819. KÅSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
819. KÅSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
280. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
280. ANTIK NINGXIA TRONSTOLSMATTA. 79 x 80 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
239. BRODERI OCH BEMÅLNING. Kina 1800-tal. 210 x 48 cm.
239. BRODERI OCH BEMÅLNING. Kina 1800-tal. 210 x 48 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
733. TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
733. TALLRIKAR, tre stycken, fajans. Rörstrand 1750-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
827. MUGG, otydlig mästastämpel, Moskva 1830-tal.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1401. RAKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1401. RAKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
1416. VAS, porslin. Qing dynastin, med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
450. Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott.
450. Jonas Carl Linnerhielm Tillskriven, Figurstaffage vid Ekolsunds slott.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
449. Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts".
449. Fritz von Dardel Tillskriven, "Söndags Afton den 25 Marts".
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1557. VAS, porslin, Kina. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1557. VAS, porslin, Kina. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1281. SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande.
1281. SKÅL med LOCK, nefrit. Kina, arkaiserande.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1469. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1469. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1437. FAT, porslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1437. FAT, porslin, Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
755. KANNA med LOCK, porslin. Meissen. 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
752. KOPP med FAT, porslin. Meissen, ca 1735.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1385. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1384. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1556. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1404. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1404. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1386. SPOTTKOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1386. SPOTTKOPP, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1568. VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1541. BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
1541. BOJAN, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
741. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.
741. TALLRIKAR, två stycken, fajans. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
776. Figurin, porslin. Ludwigsburg.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1399. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1399. TALLRIKAR, sex stycken, porslin, Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1395. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1396. SMÖRSNÄCKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1396. SMÖRSNÄCKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1397. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1397. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
846. CIGARETTETUI, av icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
846. CIGARETTETUI, av icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
1420. VAS samt PENSELBAD, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
1421. PENSELBAD, tre stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
727. TOBAKSKRUS, fajans. Delft, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
451. Jonas Carl Linnerhielm, Landskap med fiskare vid en flod.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
1267. FIGURIN, keramik. Ming dynastin.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
1344. VASER med LOCK, ett par, bergkristall. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1351. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
1352. FIGURGRUPP, rosenkvarts. Kina tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
1347. PENSELBAD, rökkvarts. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
1348. FIGURIN, kvarts. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
833. DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1553. KAKEL/FLIS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
1316. MINIATYRGLASMÅLNINGAR, två stycken. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1253. KRUKA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1383. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1496. FAT, kompaniporslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
1285. SNUSFLASKA med LOCK samt FIGURIN, nefrit. sen Qing dynasty.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
769. BRICKA, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
937. DOSA, Frankrike 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
1245. SPINDELUR, självslag. Tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
801. SALADIERE, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
1263. FIGURIN, keramik. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
953. BROSCH, snäckskalskamé med guldbård, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
728. KANNA, fajans. Norge, 1700-tal. Sannolikt Drammen.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
1301. VAS, brons, Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
1326. BRICKA, cloisonné. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
117. Albert Theodor Gellerstedt, "Åhus".
117. Albert Theodor Gellerstedt, "Åhus".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
1280. FIGURIN, agat. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1508. KOPP samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1508. KOPP samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
761. MINIATYRVASER, ett par, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK