Dekor i starkeldsblått av piprökande indian (symboliserande Amerika) sittandes vid trälådor märkta med V:O:C (hollänska ostindiska kompaniet) i bakgrunden handelsskepp. Höjd 26 cm.
Nagg. Krackelerad.
Les Faiences de Delft, J Boyazoglu and L de Neuville. 1980 Paris. Page 73.