FIGURIN, porslin. Nymphenburg, modell av Franz Anton Bustelli, ca 1760.
Putto föreställande Minerva, med fjäderprydd hjälm, gul mantel, guldmoiré kjol, på rokokoformad sköld Medusahuvud och inpressad bajersk sköld, målad polykrom och förgylld dekor. Höjd 11 cm.
Lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in