Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
91. Wilhelm von Gegerfelt, Kanalmotiv med skridskoåkare.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
191. Berndt Lindholm, Kustlandskap.
191. Berndt Lindholm, Kustlandskap.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
26. Ivar Arosenius, Kärlekens duellanter.
26. Ivar Arosenius, Kärlekens duellanter.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
28. Ivar Arosenius, Kärleksgnabb.
28. Ivar Arosenius, Kärleksgnabb.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
27. Ivar Arosenius, "Backusfest".
27. Ivar Arosenius, "Backusfest".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
234. Jacob Hoefnagel Tillskriven, Mansporträtt med spetskrage.
234. Jacob Hoefnagel Tillskriven, Mansporträtt med spetskrage.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1394. TERRIN med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
1265. SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet".
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1395. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1395. SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
1247. KOPP med FAT, porslin. Wien, ca 1800.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1419. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1419. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1239. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
1239. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1234. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
1234. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
1284. FIGURINER, två stycken, lergods. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1428. MUGGAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1428. MUGGAR, fem stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. Bruno Liljefors, "Interiör".
115. Bruno Liljefors, "Interiör".
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
1242. APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke.
1242. APORKESTER, 15 delar, porslin. Meissenliknande märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1491. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1491. BÄRTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
383. Elias Martin, Pastorala landskap med byggnader och figurer.
383. Elias Martin, Pastorala landskap med byggnader och figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1433. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1433. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
1369. VAS, porslin. Qing dynastin, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1490. SENAPSKANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1490. SENAPSKANNOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 800 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
753. RING, 14k vitguld med en briljantslipad diamant ca 2 ct.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
509. BÄGARE, av Abraham Malmborg, Lund 1786.
509. BÄGARE, av Abraham Malmborg, Lund 1786.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
602. RING, 18k vitguld med en brungul gammalslipad diamant ca 1.35 ct.
602. RING, 18k vitguld med en brungul gammalslipad diamant ca 1.35 ct.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1412. SERVIS, 83 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianong (1736-95).
1412. SERVIS, 83 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianong (1736-95).
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
1528. SERVISDELAR, 27 st, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1528. SERVISDELAR, 27 st, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1260. FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England.
1260. FIGURIN, porslin och brännförgylld brons. 1700-tal, möjligen England.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
249. Gustaf Lundberg, "Juliana Dorotea Henck" (1733-1792).
249. Gustaf Lundberg, "Juliana Dorotea Henck" (1733-1792).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1473. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
1473. KRUKA, porslin. Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
490. LJUSSTAKAR, ett par, av Sven Olson, Ängelholm 1803. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
544. SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt.
544. SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1465. FAT, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
50. Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
353. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Korsfästelsen.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1037. SKRIN. 1800-tal.
1037. SKRIN. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1034. HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.
1034. HORN, 1800-talets andra hälft, troligen Dieppe.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1148. BRICKA, av icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1835.
1148. BRICKA, av icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1835.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
123. Per Julius, Vinterlandskap med röda stugor.
123. Per Julius, Vinterlandskap med röda stugor.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
1035. FIGURGRUPP. 1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
1549. VAS, porslin. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
439. DRYCKESKANNA, av Hans Wiggman (verksam i Kalmar 1712-1761). Barock.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
494. KAROTT med lock, av Svante Fredrik Granander, Stockholm 1827.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
224. Kvinna på parkbänk.
224. Kvinna på parkbänk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1142. BÄGARE, oidentifierad mästare, Moskva 1826.
1142. BÄGARE, oidentifierad mästare, Moskva 1826.
Klubbat pris 
23 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
164. Tore Strindberg, Diana på hind.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
438. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
438. DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
220. Bernard Pothast, Interiör med barn.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
440. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
440. DRYCKESKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1727. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
302. Abraham Hendricksz. van Beyeren Hans krets, Skutor vid holländsk kust.
302. Abraham Hendricksz. van Beyeren Hans krets, Skutor vid holländsk kust.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
489. LJUSSTAKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1794. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
60 000 - 75 000 SEK
89. Ernst Josephson, Medeltida jungfru.
89. Ernst Josephson, Medeltida jungfru.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
209. Ferdinand Roybet Tillskriven, Musicerande yngling.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
143. Frans Wilhelm Odelmark, "Venedig".
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
69. Jacob Hägg, "Svensk eskader i Öresund 1812".
69. Jacob Hägg, "Svensk eskader i Öresund 1812".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
505. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
505. BÄGARE, av Johan Wennerwall, Göteborg 1747.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
250. Pehr Hilleström, Vid nystvindan.
250. Pehr Hilleström, Vid nystvindan.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
322A. Pieter Gerardus Sjamaar, "Fiskmånglerskan".
322A. Pieter Gerardus Sjamaar, "Fiskmånglerskan".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
300. Regnier Nooms Zeeman Hans krets, Sjöslag.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
402. Puttos.
402. Puttos.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
398. Joseph Roos (Rosa), Djur- och människostudier.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
262. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
262. Carl Johan Fahlcrantz Tillskriven, Vy mot Rosersbergs slott.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1136. Johann Kopetzki Tillskriven, "Tsar Peter den Store" (1672-1725).
1136. Johann Kopetzki Tillskriven, "Tsar Peter den Store" (1672-1725).
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
284. Salvator Rosa Tillskriven, Landskap med den barmhärtige samariten.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
403. Gerard de Lairesse Tillskriven, Uppenbarelsen.
403. Gerard de Lairesse Tillskriven, Uppenbarelsen.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
609. COLLIER, DIAMANTER OCH CITRIN,
609. COLLIER, DIAMANTER OCH CITRIN,
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
992. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
992. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
989. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
989. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
993. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
993. BORDSPENDYL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
610. CLIP, PLATINA MED DIAMANTER CA 10 CT.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
614. CLIP, diamanter, tot. ca 2 ct. samt blå safirer. 1930-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
966. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
947. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
1251. TALLRIK, porslin. Frankrike, Sèvres. Daterad LL för 1788.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
1366. VAS med LOCK, chun, junyao, Qianlong (1736-95), Guangdong.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
1185. POKALGLAS, Böhmen, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1468. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
1468. RÖKELSEKAR, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1613).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
138. August Malmström, Älvalek.
138. August Malmström, Älvalek.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1356. BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
961. LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
965. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
963. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
328. Stilleben med hummer, frukter, pokal och silvertazza.
328. Stilleben med hummer, frukter, pokal och silvertazza.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
187. Helene Schjerfbeck, "Katri".
187. Helene Schjerfbeck, "Katri".
Klubbat pris 
3 900 000 SEK
Utropspris
3 000 000 - 4 000 000 SEK
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK