Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
343. Den heliga familjen omgiven av ärkeänglar.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
396. Per Lindhberg, Mor och barn.
396. Per Lindhberg, Mor och barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
331. Pieter Harmensz. Verelst, Burlesk krogscen.
331. Pieter Harmensz. Verelst, Burlesk krogscen.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
521. LUKTDOSA, otydlig mästarstämpel, Köping 1766. Rokoko.
521. LUKTDOSA, otydlig mästarstämpel, Köping 1766. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
520. LUKTDOSA, av Petter Kleen, Ystad (verksam 1753-1777(-78)). Rokoko.
520. LUKTDOSA, av Petter Kleen, Ystad (verksam 1753-1777(-78)). Rokoko.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. LUKTDOSA, av Anders Schotte (verksam i Uddevalla 1760-1806). Rokoko.
525. LUKTDOSA, av Anders Schotte (verksam i Uddevalla 1760-1806). Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1478. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1478. PENSELSTÄLL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1012. TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.
1012. TERRIN MED LOCK OCH FAT, av Martin Gustaf Moberg, Jönköping 1780-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
358. Ambrosini Jerôme, Drottning Mary av Skottland möter Marie.
358. Ambrosini Jerôme, Drottning Mary av Skottland möter Marie.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
305. Norbert van Bloemen ("Cefalus") Tillskriven, Bondefesten.
305. Norbert van Bloemen ("Cefalus") Tillskriven, Bondefesten.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
185. Paul Fischer, Baderska på strand.
185. Paul Fischer, Baderska på strand.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
71. Anna Palm de Rosa, Stockholms ström med Katarina kyrka i bakgrunden.
71. Anna Palm de Rosa, Stockholms ström med Katarina kyrka i bakgrunden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
554. RAGUSKEDAR, ett par, av Gustaf Georg Rehnberg, Norrköping 1809.
554. RAGUSKEDAR, ett par, av Gustaf Georg Rehnberg, Norrköping 1809.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
550. RAGUSKED, av Lars Boye, Stockholm 1778.
550. RAGUSKED, av Lars Boye, Stockholm 1778.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
1313. INRO, två stycken, lack och metall. Japan, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1009. SKIVA. Älvdalen, 1800-talets början.
1009. SKIVA. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
514. SNUSDOSA, endast Stockholms efterkontrollstämpel använd efter 1752. Rokoko.
514. SNUSDOSA, endast Stockholms efterkontrollstämpel använd efter 1752. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
919. SPEGEL. Gustaviansk.
919. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
513. SNUSDOSA, ostämplad, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
518. SNUSDOSA, av Hans Ekström d. y., Hälsingborg 1778. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1310. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
1310. BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
807. DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
807. DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1244. VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.
1244. VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.
Klubbat pris 
175 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
122. Reinhold Ljunggren, Vintermotiv från Trosa.
122. Reinhold Ljunggren, Vintermotiv från Trosa.
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
503. BÄGARE, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739.
503. BÄGARE, av Olof Fernlöf, Göteborg 1739.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
510. BÄGARE, av Andreas Hallberg, Kristianstad 1792.
510. BÄGARE, av Andreas Hallberg, Kristianstad 1792.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
508. BÄGARE, av Jonas Wallén, Skövde 1778.
508. BÄGARE, av Jonas Wallén, Skövde 1778.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
501. BÄGARE, av Thomas Beckman d.y., Örebro (verksam 1727-1759(-72)).
501. BÄGARE, av Thomas Beckman d.y., Örebro (verksam 1727-1759(-72)).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
499. BÄGARE med lock av Johan Wallman, Varberg 1723.
499. BÄGARE med lock av Johan Wallman, Varberg 1723.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
447. ASK, av Arnold van der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)). Barock.
447. ASK, av Arnold van der Hagen, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)). Barock.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
526. LUKTDOSA, av Andreas Rönnow, Helsingborg (verksam 1777-1802 (-19)). Rokoko.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
517. SNUSDOSA, otydlig mästarstämpel, Ystad 1776. Rokoko.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
515. SNUSDOSA, av Jonas Berg, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1153. CIGARETTETUI, av Sergei Shaposhnikov, Moskva 1899-1908.
1153. CIGARETTETUI, av Sergei Shaposhnikov, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
516. SNUSDOSA, av Lars Holmström, Lund 1760. Tidig rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
479. SALTKAR, ett par, av Lars Boye, Stockholm 1787. Gustavianska.
479. SALTKAR, ett par, av Lars Boye, Stockholm 1787. Gustavianska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1208. FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.
1208. FAT, fajans. Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
1257. KOPP med FAT, porslin. Paris, Dihl, Empire.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
410. Erik Vilhelm Le Moine, Empireman med röda epåletter.
410. Erik Vilhelm Le Moine, Empireman med röda epåletter.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK