Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
1554 föremål
259. Alexander Lauréus, Seglatsen.
259. Alexander Lauréus, Seglatsen.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
930. LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
167. Carl Frisendahl, Sittande vildsvin.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
902. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
902. TABURETTER, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
160. Carl Eldh, "Från gatan".
160. Carl Eldh, "Från gatan".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
911. SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1031. ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
1031. ELDHUNDAR, ett par. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
97. Per Ekström, Landskap i soldis.
97. Per Ekström, Landskap i soldis.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
48. Bruno Liljefors, Gräsand.
48. Bruno Liljefors, Gräsand.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
893. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten.
893. STOLAR, sex stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
648. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER 0.60/ST.
648. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER 0.60/ST.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
649. RING, 18K GULD MED FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2.11 CT.
649. RING, 18K GULD MED FEM BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2.11 CT.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
22 000 - 24 000 SEK
650. HÄNGSMYCKE, 14K GULD MED EN BLÅ SAFIR CA 4 CT OCH DIAMANTER.
650. HÄNGSMYCKE, 14K GULD MED EN BLÅ SAFIR CA 4 CT OCH DIAMANTER.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
115 000 - 120 000 SEK
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
651. ÖRHÄNGEN, 18K GULD MED TVÅ BRILJANTSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
32 000 - 34 000 SEK
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
652. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT CA 1 CT.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
682. RING, 18K GULD MED EN MARQUISESLIPAD DIAMANT 1.02 CT.
682. RING, 18K GULD MED EN MARQUISESLIPAD DIAMANT 1.02 CT.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
13 000 - 15 000 SEK
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
1024. BORDSLAMPA, s.k. lampe bouillotte, för tre ljus. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
967. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
1026. UPPSATSSKÅL. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1027. BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.
1027. BORDSSKULPTURER, ett par. Senempire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1396. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
557. DESSERTBESTICK, 36 delar, av L. Larsson & Co., Göteborg 1868.
557. DESSERTBESTICK, 36 delar, av L. Larsson & Co., Göteborg 1868.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
135. Alfred Wahlberg, Elegant sällskap i romantiskt parklandskap.
135. Alfred Wahlberg, Elegant sällskap i romantiskt parklandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
359. John Joseph Barker of Bath, Gårdfarihandlaren.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
944. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
944. KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
646. COLLIER, 18K GULD MED 25 SMARAGDER,
646. COLLIER, 18K GULD MED 25 SMARAGDER,
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
647. BROSCH, PLATINA, GULD, GAMMALSLIPADE DIAMANTER,
647. BROSCH, PLATINA, GULD, GAMMALSLIPADE DIAMANTER,
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 27 000 SEK
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
956. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
1023. URNA/LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
653. ÖRHÄNGEN MED TVÅ GAMMALSLIPADE DIAMANTER CA 1.40 CT VARDERA,
653. ÖRHÄNGEN MED TVÅ GAMMALSLIPADE DIAMANTER CA 1.40 CT VARDERA,
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
52. Fanny Hjelm, Blomsterstilleben.
52. Fanny Hjelm, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
29. Carl Trägårdh, Barrskog, Skutudden.
29. Carl Trägårdh, Barrskog, Skutudden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1039. TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
1039. TOILETTESPEGEL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Stefan Johansson, "Kvällsmotiv från Strandvägen, Kajen, Stockholm".
21. Stefan Johansson, "Kvällsmotiv från Strandvägen, Kajen, Stockholm".
Klubbat pris 
375 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
130. Amalia Lindegren, "Interiör från Dalarna".
130. Amalia Lindegren, "Interiör från Dalarna".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
146. Elisabeth Warling, Porträtt av Riksantikvarien Hans Olof Hildebrand.
146. Elisabeth Warling, Porträtt av Riksantikvarien Hans Olof Hildebrand.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
361. Franz Wilhelm Schiertz, Aftonrodnad över en fjord.
361. Franz Wilhelm Schiertz, Aftonrodnad över en fjord.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Carl Skånberg, "Blommande fruktträd, Barbizon".
4. Carl Skånberg, "Blommande fruktträd, Barbizon".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1080. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 141 cm.
1080. SEMIANTIK ISFAHAN. 217,5 x 141 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1236. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
1236. SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1488. SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
1364. DUBBELVAS, blanc de chine. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
1282. SKÅL, celadon. Ming dynastin, (1368-1644).
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1222. TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.
1222. TVÄTTFAT och KANNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1085. ANTIK KAUKAS, troligen Dagestan. 153 x 100,5 cm.
1085. ANTIK KAUKAS, troligen Dagestan. 153 x 100,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
1072. ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 450,5 x 251,5 cm.
1072. ANTIK/SEMIANTIK HERIS. 450,5 x 251,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
263. Carl Johan Fahlcrantz, Vidsträckt landskap med Västerås i fonden.
263. Carl Johan Fahlcrantz, Vidsträckt landskap med Västerås i fonden.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1090. SEMIANTIK KESHAN. 328,5 x 218 cm.
1090. SEMIANTIK KESHAN. 328,5 x 218 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1105. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 552 x 324 cm.
1105. SEMIANTIK/OLD MAHAL. 552 x 324 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
34. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
34. Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
289. Fransesco Lavagna Tillskriven, Blomsterstilleben med rosor.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1518. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1518. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1315. FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912).
1315. FIGURIN, elfenben. Japan, troligen Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1110. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN. 324 x 175 cm.
1110. ANTIK/SEMIANTIK SHIRVAN. 324 x 175 cm.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
968. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
968. LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. GARDINDEKOR, fyra stycken (2+2). Empire.
1021. GARDINDEKOR, fyra stycken (2+2). Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1022. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel. Senempire.
1022. BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel. Senempire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1168. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
1168. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
67 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
304. Jan Weenix Hans krets, Landskap med galant sällskap vid antik byggnad.
304. Jan Weenix Hans krets, Landskap med galant sällskap vid antik byggnad.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1175. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 st, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
1175. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 st, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
1174. GLASSERVIS, 51 delar, troligen Ryssland, 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
436. DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.
436. DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
612. COLLIER, 34 ODLADE SOUTH SEAPÄRLOR ,
612. COLLIER, 34 ODLADE SOUTH SEAPÄRLOR ,
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
287. Abate Andrea Belvedere Hans art, Stilleben med blommor och fåglar vid en fontän.
287. Abate Andrea Belvedere Hans art, Stilleben med blommor och fåglar vid en fontän.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
258. Carl Wahlbom, Sto med föl.
258. Carl Wahlbom, Sto med föl.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
96. Gustaf Fjaestad, Rimfrost på frusen sjö.
96. Gustaf Fjaestad, Rimfrost på frusen sjö.
Klubbat pris 
300 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
654. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
654. HÄNGSMYCKE, 18K GULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
280. Andrea Vaccaro Hans krets, Den botfärdiga Magdalena.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
655. RING, 18K VITGULD MED BRILJANTSLIPAD DIAMANT.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
1183. POKALGLAS, Böhmen, Barock, omkring 1700.
1183. POKALGLAS, Böhmen, Barock, omkring 1700.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
1454. VAS, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
770. RING, tre gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
770. RING, tre gammalslipade diamanter, tot. ca 1 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
239. Pehr Emanuel Limnell Tillskriven, Antikiserande figurmotiv.
239. Pehr Emanuel Limnell Tillskriven, Antikiserande figurmotiv.
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
613. ÖRHÄNGEN, ORIENTALISKA PÄRLOR CA 12 MM.
613. ÖRHÄNGEN, ORIENTALISKA PÄRLOR CA 12 MM.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
394. Carl Abraham Rothstén, "Stockholm".
394. Carl Abraham Rothstén, "Stockholm".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
113. Karl Nordström, "Gamla bryggan vid Gröndal".
113. Karl Nordström, "Gamla bryggan vid Gröndal".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
60. Helmer Osslund, "Capri".
60. Helmer Osslund, "Capri".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK