Nr. | Föremål | Ändringar |
3 | Anton Genberg, Motiv från Gréz. | Målningen troligtvis identisk med "Vårlandskap, Grèz", utställd på Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 133 (ägare fru Anna Engström). |
7 | Bruno Liljefors, Trädgårdsmotiv från Grez-sur-Loing. | Omfattas av följerätt. (d) |
25 | Ivar Arosenius, "Lillan". | Katalognumret avbildat spegelvänt i den tryckta katalogen. |
34 | Carl Flodman, Fiskeläge, Kivik. | Korrekt utrop: SEK 20.000 - 25.000. |
35 | Anton Genberg, Höstlandskap med vallflicka och boskap. | Omfattas av följerätt (d) |
37 | Carl Trägårdh, Landskap med sädesskylar. | Tidigare i Fru Göthilda Lidmans samlingar, Vännäs.
Lennart Hagerf, "Carl Trägårdh -En svensk impressionist", 1946, avbildad helsida sid 110 samt upptagen i katalogdelen sid 115 som kat nr 96. |
46 | Bruno Liljefors, Fällande örnar mot vinterhare. | Omfattas av följerätt (d)
För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris 12%. / Droite de Suite (d)
Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price, 12%. |
48 | Bruno Liljefors, Gräsand. | Omfattas av följerätt (d) |
49 | Mosse Stoopendaal, Skäggdopping i vass. | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara skäggdopping i vass. |
50 | Axel Sjöberg, Ejderhona vid vattenbryn. | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara ejderhona vid vattenbryn. |
51 | Bruno Liljefors, "Kling". | Omfattas av följerätt (d) |
54 | Esther Kjerner, Stilleben med blåsippor och tussilago. | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara stilleben med blåsippor och tussilago. |
74 | Herman af Sillén, Fregatt ankrad utanför Karlskrona. | Fel titel i den tryckta katalogen. Korrekt titel skall vara Fregatt ankrad utanför Karlskrona |
81 | Elsa Beskow, Gosse med julrosor. | Fragment av kraftigt beskuren signatur i motivets underkant. |
118 | Julia Beck, Porträtt av kvinna. | Målningen är inte ett självporträtt utan föreställer en okänd kvinna. |
126 | Axel Fridell, "Interiör med Napoleon". | Rätt titel skall vara "Interiör med Napoleon". Målningen påbörjades i Falun 1924 och slutfördes i Stockholm 1925. Thielska Galleriet önskar låna in "Interiör med Napoleon" till en kommande utställning om Axel Fridell. |
139 | Carl Larsson, "Trädgårdsmästaren". | För köpare inom EU utan VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris 12%. / Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT in addition to the buyers premium, on the hammer price, 12%. |
152 | Anders Zorn, "Omnibus". | Plåtstorlek 27,6 x 19,8 cm, bladstorlek 42 x 34,5 cm. Plate size 27,6 x 19,8 cm, sheet 42 x 34,5 cm. |
158 | Anders Zorn, "Kajuta". | Discoloured. |
169 | Tore Strindberg, Rysslands angrepp på Stockholm 1719 (Det svenska lejonet försvarar Stockholm mot den dubbelhövdade ryska örnens anfall). | Korrekt utrop SEK 70.000-80.000. Correct estimate € 6.700-7.650.
Sockel medföljer. / Base included. |
173 | Antikiserande yngling. | "Narcissus". Det antika originalet som idag finns på Nationalmuseet i Neapel upptäcktes år 1862 i Pompeji. Originalet har samma mått som auktionens gjutning. |
202A | Frithjof Smith-Hald, "D'apres Pluie". | Bukowski Auktioner, auktion 341, 6-8 april 1949, kat nr 160, avbildad plansch 18. |
222 | Marie Egner, Bygata. | Enligt påskrift a tergo ur Professor Marie Egners kvarlåtenskap.
A tergo påskrift: "Aus dem nachlass Prof. Marie Egner 'Bauern haus in Gri???' ".
A tergo stämpel: "Vereinigung bild. Künstlerinnen der Reichsga?????? Ostmark Wien ? Magredergasse 2. Tel. R 22-9-56". |
245 | Per Krafft d.ä., "Åke Henrik Freser" (1714-). | Stilistiskt skulle målningen även kunna tillskrivas Georges Desmarèes (1697-17769 |
250 | Pehr Hilleström, Vid nystvindan. | Signerad Hilleström.
Proveniens: Tidigare i direktör Christian Röhss samlingar, Göteborg.
Litteratur: Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", I, 1927-29, upptagen i förteckningen, kat nr 256. |
257 | Alexander Roslin, "Hovmarsalk John Jennings" (1729-1773). | För köpare inom EU uatn VAT-registrering tillkommer utöver moms på köparprovisionen även svensk införselmoms på klubbat pris: 12%. |
271 | Giovanni Battista Ramenghi (Il Bagnacavallo) Hans efterföljd., Madonnan med barnet och Johannes döparen. | Mary the infant and John the Baptist. |
272 | Madonnan med barnet. | Italiensk/grekisk skola 16/1700-tal. Ikon |
278 | Bartolomeo Schedoni Hans efterföljd, Jacobs kamp med ängeln vid Peniel (4 Mosebok 32:22 ff). | Jacob wrestling with the angel at Peniel. (Genesis 32:33-30) |
313 | Jan Wynants (Wijnants) Hans efterföljd, Vidsträckt landskap med vandrande figur med hund. | Hans efterföljd
Provenance:
Max Flersheim, Paris.
Kreuger Collection, Stockholm; sale, Svensk-Franska Galleriet, 14-16 September 1932, lot 88.
Literature:
K. Eisele, Jan Wijnants (1631/32 – 1684), Ein Niederlaendischer Maler der Ideallandscaft im Goldenen Jahrhundert, 2000, p. 132, under no. 72, as “Eine Replik / Kopie” of a painting in the collection of the Earl of Crawford and Balcarres, which is almost identical in composition and of similar size but on canvas (Eisele no. 72, pl. 72). |
322 | Christoph Jacobsz van der Lamen Tillskriven, Interiör med musicerande sällskap. | Proveniens: Bukowski Auktioner, auktion 309, 28-30 sep 1937, kat nr 97, avbildad plansch 8. (Med felaktiga mått) |
341 | Adam Frans van der Meulen Tillskriven, Slaget vid Tournai. | Bought by the present owner in Rio de Janeiro in 1957 as a work by Adam Frans van der Meulen (1632-1690). |
356 | Matthijs Voet Tillskriven, Mötet mellan Kung David och Abigail. | Exportförbud/Not allowed for export |
382 | Elias Martin, Landskap med figurer, boskap och röda stugor. | Akvarellerad linjeetsning. Etching with watercolour |
387 | Johan Tobias Sergel, Porträtt av monsieur De la Bourdonniére i den svenska dräkten. | Rokoko och Gustavianskt, Skånska Utställd: Konstmuseum, Akademiska Föreningen Lund, Lunds Universitet, Lund 1938, katalognr 233 |
428 | Isidore Laurent Deroy, "Vue de Stokholm". | Litografin utförd omkring 1845./ Lithograph published around 1845. |
449 | TEKANNA och FAT, av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Kontrollör P.N von Haven. | Kannan sannolikt senare, ej av Mathias Möller, Köpenhamn 1747. Handtaget lagat. |
458 | TEKÖK, av Adolf Zethelius, Stockholm 1833. Empire. | Lagning vid pipen. |
544 | SKED, med musselknopp, otydlig stämpel, Bergen 1600-talets mitt. | Möjligen Bergen 1600-talets mitt. |
560 | PENNA, guld 18k à deux couleur, oidentifierad mästarstämpel P F, Stockholm 1792. | Fel nummer på bilden i katalogen. Bild 561 motsvarar katalogtext 560. |
561 | PENNA, guld 18k. | Fel nummer på bilden i katalogen. Bild 560 motsvarar katalogtext 561. |
667 | ÖRHÄNGEN MED ROSENSLIPADE DIAMANTER. | Stenarna ej diamanter utan rosenslipad paste. |
792 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | Ett framben lagat. |
801 | SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Snidad dekor omarbetad. |
810 | TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko. | I papperskatalogen: bilden på skivan till höger om nr 899 avser nr 900:s skiva./In the paper catalogue: the photo of the table top to the right of nr 899 belongs to nr 900. |
821 | SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800. | Underredet troligen omfanerat. |
859 | KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut. | Ett ben lagat. |
873 | KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk. | Bräckage. |
911 | SPEGEL, av Nils Sundström (spegelmakare i Stockholm 1754-1781). Rokoko. | Dekor av papier maché, ej snidad dekor. |
921 | SPEGEL. Gustaviansk. | Senare krönande urna/Top urn later. |
930 | LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk. | The cut glass with normal chips/wear. Unmotivated holes, possibly originally to hold a cut glass basket, see picture. |
938 | AMPEL, för tolv ljus. Empire/Empirestil. | Empire/Empirestil. Omarbetad, kompletterad. Korrekt utrop 50.000-60.000 kr. |
940 | AMPEL, för tre ljus. Sengustaviansk. | Krönande skiva för kejdefäste finns (saknas på katalogbild). / The top plate holding chains exists (missing on the catalogue photo). |
985 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Oljelampan saknas. |
1041 | KUDDE, broderad. 52 x 71,5 cm. Sverige 1700-tal. | Preliminärt utförselförbud. |
1044 | RYA. "Blomsterrya". 203 x 172 cm. Ångermanland 1700-tale's förra hälft. | Preliminärt utförselförbud. |
1111 | SEMIANTIK TEHERAN, möjligen Keshan. 323 x 214,5 cm. | Möjligen Keshan. |
1140 | Ikon. Ryssland. 17/1800-tal. | The Saint mounted on horse is St George. |
1140B | IKON, RYSSLAND. 1800-TAL. | Motivet kallas i ikonografiska sammanhang för "festdagsikon" och avser kyrkoårets stora helger. |
1163 | HÄNGE/DROMEDAR, August Holmström, S:t Petersburg 1800-talets slut. | Märkt endast på hängets övre ring, August Holmström, S:t Petersburg 1800-talets slut. |
1169 | SKRIVBORDSUPPSATS, fyra delar. Troligen av Nicolai Ivanovitch Lieberich, fabrikör Karl F. Verfel 1828-1883. | Troligen av Nicolai Ivanovitch Lieberich. Endast läskvaggan märkt (möjligen ej ursprungligen tillhörande uppsatsen). |
1225 | HUND, keramik. Möjligen Marieberg, Ehrenreichs period, 1760-66. Omärkt. | Möjligen Marieberg. |
1226 | PRAKTURNA, keramik. 1800-tal. | Jämför liknande modell med dekor av J.F. Höckert som presenterades i Gustafsbergs monter på världsutställningen i Paris 1867, se Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin - Fajans, porslin och flintgods 1700-1900", Lund 1980, sid 139, 179. Liknande något mindre modell med annan dekor finns i Gustavsbergs museum. |
1265 | SERVIS, 219 delar, porslin. Kongl. dansk, "Musselmaalet". | Notera tryckfel i katalogen. Totalt 219 delar. Please note error in the printed catalogue. Total amount is 219 pieces. |
1310 | BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal. | One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear. |
1344 | VASER, ett par, porslin. Kangxistil. | Kangxistil/Kangxi-style. |
1351 | TALLRIKAR, sex stycken snarlika. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | En med brättesspricka. |
1376 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med Kangxis sex karaktärers märke. | Minor starcrack to base. |
1383 | TERRIN med LOCK samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Lockknoppen med lagning; repair to finial. |
1386 | TALLRIKAR, sex stycken samt FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Kantlagning på fatet. /repair to rim of the larger dish. |
1392 | STEKFAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Minor chips to rim. Good condition. |
1413 | TALLRIKAR, fyra stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | En med hårspricka på kavetten. |
1422 | UNDERREDEN till CITRONSKÅLAR, två stycken, snarlika, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Troligen Jiaqing (1796-1820) |
1442 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin med Guanxus sex karaktärers märke och period (1875-1908). | Minor wear to gilding, good condition. |
1458 | BURK med LOCK, porslin. Ming dynastin, Longqing (1567-72). | Sprickor;cracks |
1496 | URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Lagad lockknopp. |
1545 | PRAKTURNOR med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | The Collection of Archduke Ferdinand.
Exhibited in 1894 in Castle Belvedere, Vienna, inventory numbers 76057 and 76058. Exhibited from 1908 to 1982 in the Historical Museum of Vienna. |