Mörkbrun botten med två fåglar och litet träd i blomsterkrans, blomvaser, fåglar, stora nejlikor och andra blommor. Blekgul huvudbård med blomranka. Boken Svenska ryor av Vivi Sylwan medföljer.
Ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre hål, skador och lagningar.
Preliminärt utförselförbud.
Tillhörde 1915 häradskrivare H. W. Nordenborg, Sundsvall. Ryan har gått i släkten fram till 2007 då nuvarande ägaren köpte den.
Kunsthåntverksmuseet i Kristiania 1918.
Sylwan, Vivi: Svenska ryor, Stockholm 1934, text sid 137, färgplansch 59.