SEKRETÄR, tillskriven Niclas Korp (hallrättsmästare i Stockholm 1771, mästare i ämbetet 1791). Rokoko.
Fanerad med jakaranda och plommon. Beslag av mässing. Bakom klaff sju små lådor samt fack. Nedtill två lådor. Längd 89, bredd 50, höjd 103 cm. Nycklar medföljer.
Ställvis maskstungen, fanerlagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in