Fanerad med jakaranda. Beslag av förgylld mässing i form av rocailler, blommor och blad. Vitlackerad urtavla märkt "Ernst Stockholm". Höjd 98, bredd 51 cm. Pendel och vev medföljer.
Senare pendelupphängning, ett gångjärn skadat.
Enligt familjetradition en lysningspresent 1786 innom familjen Ekenberg.