MÅRTEN ESKIL WINGE, akvarell, Sign. o dat. 1892.
En flicka och dennas hund, sittande på karga klippor, med en hamn i bakgrunden.
En motivmässigt utökad version av konstnärens kända målning "Kraka", från år 1862. Ca 22 x 31,5 cm.
Ej examinerad ur ram.