Förgylld brons och metall. Rikt dekorerad, basen med palmett och akantusdekor, krönt av kurtiserande par i historiska kläder. Urtavla med romerska siffror. Bredd 37, djup 16, höjd 56 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestad. Ej genomgången. Något slitage och märken.