Marmor och förgylld mässing. Bordspendyl medrunt urhus av mässing uppburet av kolonner, krönande urna. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Höjd 36, bredd 22,5 cm. Balusterformade dekorurnor på rund fot. Höjd 25 cm. Pendel finns.
Urverket ej funktionstestat eller genomgånget. Smärre nagg. Smärre slitage.