Stomme av förgyllt och bronserat trä med skuren dekor av blommor, akantusblad och musselformationer. Sitthöjd 47, längd 193, höjd 111, djup ca. 85 cm.
Ställvis slitage. Ställvis några skador och dekorbortfall. Fläckar. Klädsel saknas.
I säljarens släkt sedan 1800-talet och har ursprungligen stått i familjens bostad i ett av handelspalatsen på Norra hamngatan i Göteborg.