Mahogny med skuren dekor. Klädd och stoppad rygg och resårsits. Längd 260, djup 75, sitthöjd 44, höjd 107 cm.
Slitage. Dekorbortfall. Fanerskador. Märken. Lösa delar medföljer. Ryggen ranglig. Fläckar.
Enligt uppgift Societetsrestaurangen i Norrtälje.