Förgylld brons. Kannelerade kolonnskaft med bladhölstring på trepassformad fotplatta. Reliefdekor av akantusblad och blommor. Avslutande kulfötter. Lösa ljushattar. Höjd 34 cm.
Förgyllning med slitage. Bristningar. Ljushattar med skador och tennlagningar.