Fodral av förgylld brons. Urtavla med romerska siffror krönt av kymationbård och flankerad av två svanar. Reliefdekor av pojke ridande på en hund. Med följande gåvogravyr: "Till Gustaf Bremberg på sextioårsdagen af yrkeskamrater". Bredd 22, djup 12, höjd 46,5 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Smärre ytslitage, märken.