Båtformade med svängda hänklar på hög fot med rektangulär fotplatta på fyra kulfötter, på livet dekor i relief av girlang samt reserv med stadsmotiv, välvt lock, höjd ca 24 cm, total vikt ca 1153 gram, medföljer ej tillhörande ströskedar (Johan Carlsson Ulricehamn 1903 och Gustaf Hamnqvist Åmål 1796, vikt ihop ca 106 gram)
Bruksslitage. Repor. Bruksslitage. Repor.